ÚvodO INSIAAktualityČeský pojistný trh neživotního pojištění – I.čtvrtletí 2007 - trend se nemění, … trh klesá

Český pojistný trh neživotního pojištění – I.čtvrtletí 2007 - trend se nemění, … trh klesá

21. července 2009 | Rubriky: Aktuality

Pojišťovací makléři Insia komentují pro své klienty aktuální vývoj na českém pojistném trhu.

Česká asociace pojišťoven zveřejnila nedávno předběžné výsledky svých členů za první 3 měsíce roku 2007. Insia tato data očistila podle své metodiky*) a doplnila údaji vybraných nečlenů ČAP.Co je možné říci o současném vývoji na trhu? Jak číst zveřejněné výsledky? Kdo jsou vítězové a kdo poražení?

Celkové předepsané pojistné neživotního pojištění dosáhlo 19 957 mil Kč a oproti stejnému období roku 2006 vzrostlo o 0,65%, což nominálně znamená pouhých 128 mil Kč. Pro srovnání je třeba dodat, že HDP v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 9,9% v běžných cenách. Meziroční inflace činí 1,4%. Ve srovnání s těmito vynikajícími ukazateli rostoucí české ekonomiky se pojistný trh bohužel nevyvíjí nijak optimisticky a v reálných hodnotách pokračuje v sestupném trendu minulých let.

Klesá podíl České pojišťovny, Generali roste
Při pohledu na výsledky jednotlivých velkých pojišťoven zaujme poměrně výrazný pokles tržního podílu leadera trhu, České pojišťovny (-4,4%), zatímco Kooperativa prakticky kopíruje trh (-0,04%). Nevýraznějšího růstu podílu na trhu dosáhla Generali (+13,16%) následována UNIQA pojišťovnou (+10,9%). Nejvyšší ztráty trhu z velkých pojišťoven zaznamenala Allianz (-7,3%).

Nejvíce roste „Ostatní neživotní pojištění“
Nominálně nejvyšší nárůst předepsaného pojistného ve výši 260 mil Kč (8,5%) vykazuje segment ostatního neživotního pojištění, které zahrnuje pojištění občanů (majetkové, úrazové, odpovědnostní), cestovní pojištění atd.

Povinné ručení kleslo o 3% - nejvíce získala Generali
Nejvýznamnější položkou trhu neživotního pojištění je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení). Předepsané pojistné dosáhlo 7, 33 mld Kč, což představuje pokles skoro o 3% a 222 mil Kč. V oblasti flotilového pojištění panuje velmi vysoká konkurence snižující ceny a roste pochopitelně i počet řidičů s vyšším bonusem za bezeškodní průběh. Nejvyšší nárůst vykázala Generali pojišťovna (+25,8%). Naopak Allianz ohlásila nejvyšší pokles (-12,1%).

Havarijní pojištění roste o 3,4% - vítězem je Kooperativa
Pravděpodobně díky růstu prodeje nových vozidel, z nichž většina je havarijně pojištěna, vykazuje toto odvětví zajímavý nárůst celkem o 133 mil Kč, přičemž největší podíl na tom má Kooperativa (+18,2%). Největší pokles pak zaznamenala Česká pojišťovna (-6%), který však stále drží největší podíl na tomto trhu (36,5%).

Pojištění podnikatelů pokleslo o 1,8% - posiluje ČSOB pojišťovna
V souladu s pokračujícím poklesem sazeb na zahraničních trzích klesají i v ČR sazby podnikatelského pojištění a to i přes mohutný hospodářský růst a pokračující investice v podnicích. Nevyšší nárůst z velkých pojišťoven vykazuje ČSOB pojišťovna (+15,3%) následována těsně Českou podnikatelskou pojišťovnou (+15,2%), na opačné straně výsledkové listiny je pak Allianz pojišťovna s poklesem o 8,4%. Celkově největší nárůst měla pak Hasičská vzájemná pojišťovna (téměř 70%!). Celému odvětví s jasným náskokem a tržním podílem 34,7% stále vévodí Kooperativa, která vykázala pokles o 4,1%.

*) Insia metodika analýzy volného pojistného trhu Insia analyzuje pouze volný pojistný trh, na kterém si může konkurovat více pojišťoven. Data očišťujeme o zákonné pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy provozované jako státní zakázka a dále o výkony EGAP, státního pojistitele exportních úvěrů. Segment komerčního pojištění pohledávek není sledován, protože pojistitelé neposkytli příslušná data.

Insia KOMENTUJE 1Q/2007 ke stažení včetně podrobných tabulek

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn