ÚvodO INSIAAktualityBouře Sandy zvedne ceny pojistek v USA

Bouře Sandy zvedne ceny pojistek v USA

31. října 2012 | Rubriky: Aktuality

Ing. Ivan Špirakus, místopředseda představenstva INSIA, komentuje pro Finanční noviny dopad bouře Sandy na ceny pojistek.

Zdroj: Finanční noviny

Škody způsobené v těchto dnech mamutí bouří Sandy ve Spojených státech nebudou mít žádný vliv na tuzemský pojistný trh a ceny zdejších pojistek. Shodli se na tom pojišťovací experti. Sandy patří podle některých odhadů mezi pěticí nejničivějších hurikánů v USA. Pojištěné škody se odhadují nyní kolem deseti miliard dolarů.

"Na pojištění v USA to bude mít jistě vliv, zvednou se ceny. Vzhledem ke konkurenčnímu boji mezi pojišťovnami v Česku a nadbytku finančních kapacit na zajistném a především pojistném trhu nepředpokládám žádný vliv na cenu v ČR," řekl ČTK Zdeněk Voharčík z mezinárodní pojišťovací makléřé firmy GrECo JLT CR.

Ani místopředseda představenstva makléřské společnosti INSIA Ivan Špirakus si nemyslí, že by Sandy měla nějaký dopad na český trh a na ceny pojistného. Letošní hurikánová sezona v USA byla podle něj totiž obecně mírná a na trhu je přebytek kapitálu.

Šéf pražského týmu odpovědného za střední a východní Evropu zajistného brokera AON Benfield Tomáš Novotný očekává naprosto minimální vliv vzhledem k porovnání s loňským uragánem Irene. Ten zasáhl podobnou oblast a způsobil ekonomickou škodu 15,8 miliardy dolarů. Sandy se podle něj Irene minimálně vyrovná nebo ji spíše objemem škody předčí. Jediný, kdo přišel s odhadem pojištěné škody způsobené Sandy, je prý agentura AIR, která ji odhadla na sedm až 15 miliard USD. "Pojištěná škoda způsobená uragánem Katrina byla 62 miliard dolarů, takže zde se bavíme o naprosto jiném objemu," dodal.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn