ÚvodO INSIAAktualityBývalý ředitel Aon ČR členem sítě INSIA!

Bývalý ředitel Aon ČR členem sítě INSIA!

4. února 2013 | Rubriky: Aktuality

Přinášíme rozhovor s Miroslavem Matochou, který se po 20 letech zkušeností v pojišťovnictví ve velkých firmách rozhodl pro vlastní podnikání v síti INSIA.

Jaké máte zkušenosti s pojišťovnictvím? Kde jste pracoval před vstupem do INSIA?

1. dubna letošního roku to bude přesně 20 let, co jsem přišel do pojišťovnictví. Začínal jsem v pojišťovně Moravskoslezská Kooperativa (která se později spojila Českou Kooperativou v dnešní Kooperativu), poté jsem pracoval v pojišťovně Winterthur (což je dnešní AXA), byl jsem náměstkem generálního ředitele a zodpovídal za oblast zajištění a underwritingu.v České pojišťovně a nakonec jsem necelé čtyři roky vedl makléřskou společnost Aon (původně Aon Stach) v České republice a na Slovensku.

V pojišťovnictví jsem začínal v oblasti zajištění a na tuto oblast jsem se specializoval ve všech třech pojišťovnách, v nichž jsem postupně působil. Poté k tomu přibylo pojištění velkých a průmyslových rizik, čili underwriting a také pojištění jaderných rizik.

Na jaké pojištění se specializujete?

Jak je vidět z výše uvedeného, specializoval jsem se doposud profesně na ta největší rizika, budoucnost pojištění v nich ale nevidím. Konkurence zde sazby ale i provize stlačila tak, že dosáhnout v této oblasti přiměřené ziskové marže je pro makléře velmi těžké, v řadě případů pak nemožné. Budoucnost je podle mne v retailovém pojištění, tam si může makléř vybudovat kmen, který je dlouhodobě stabilní. Provize z jednoho velkého obchodu je samozřejmě veliká, ale kde má makléř jistotu, že ji bude mít i za rok a čím pak ten výpadek dožene? Když vám zato odpadne jedna pojistka v retailu, určitě to hravě doženete jinde. A pořád mne překvapuje, jak je prostor v retailovém pojištění i po tolika letech fungování volného trhu veliký, i pro nové společnosti.

Proč jste se rozhodl pro vstup do sítě INSIA a jaký je Váš cíl?

Řadu let jsem se pohyboval ve vrcholných funkcích, v České pojišťovně jsem byl osm let náměstkem generálního ředitele, ve společnosti Aon jsem byl čtyři roky generálním ředitelem a předsedou představenstva Myslím, že mi to už stačilo. Takové pozice sice přináší řadu výhod ale také velikou míru osobní nesvobody. Vrcholové vedení takovýchto velkých firem navíc žije v určité virtuální realitě a je velmi vzdáleno běžnému životu a tomu jak se dělá skutečný obchod. Když jsem ze společnosti Aon odešel, přemýšlel jsem co dál a tak nějak podvědomě jsem cítil, že pokud chci ještě něco začít dělat sám, mám asi nejvyšší čas. Když jsem se tedy rozhodl založit si vlastní společnost a zaregistrovat se i jako pojišťovací makléř, rozhodoval jsem se, jestli všechnu tu náročnou práci zvládnu sám, anebo jestli se o ni mám s někým podělit. V té době jsem dostal dvě nabídky na vstup do sítí a já jsem se rozhodl pro INSIA, protože její model fungování považuji za nejlepší a nejpropracovanější na trhu.

Co od INSIA očekáváte?

To je i odpověď na tu předchozí otázku. Mým cílem je vybudovat sice malou, ale životaschopnou společnost, která poskytuje svým klientům opravdu kvalitní služby. A k tomu mi INSIA může určitě pomoci. Úžasné je, že makléř jako jsem já, může ihned převzít a začít používat řadu věcí, nad kterými by jinak musel strávit spoustu času. Mám na mysli např. veškeré provizní smlouvy a jiné dohody se všemi pojišťovnami, provozní a jiné systémy apod. Franšízový systém je určitě věc, kterou v oblasti malého podnikání čeká i u nás velký rozvoj a způsob, jakým se v oblasti pojištění vyprofilovala INSIA je úžasné. Za to, co dokázal Ivan Špirakus za ta léta vybudovat, má můj velký obdiv.

Máte nějakou zajímavost, kterou byste chtěl uvést?

Vzpomínám si, jak jsem asi před deseti lety vystupoval na nějaké odborné konferenci spolu s Ivanem, který tam chtěl předvést systém YETI. Bohužel se mu tehdy nepodařilo ten systém anebo počítač, už si přesně nevzpomínám, uvést do chodu a z jeho prezentace nebylo nakonec nic. Utahoval jsem si z něho, že o YETI sice všichni mluví, ale nikdo ho zatím neviděl. Pak jsem ještě několikrát zahlédl jeho stopy, např. zase na Ivanově počítači, ale pořád jsem jej neviděl. Takže až teď, po připojení k INSIA vím, že YETI opravdu existuje.

Miroslav Matocha se tak připojil k celé řadě vrcholových manažerů, kteří v poslední době opustili své pozice ve velkých firmách a rozhodli se pro svobodu vlastního podnikání. Mezi nejznámější osobnosti v poslední době, které se pro tuto dráhu rozhodli, patří zcela jistě Lubor Žalman z Raiffeisenbank nebo Jana Budíková z Tchibo.

Přejeme všem úspěšný „Nový začátek“!

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn