ÚvodO INSIAAktualityFirmy více pojišťují odpovědnost managementu i přerušení provozu

Firmy více pojišťují odpovědnost managementu i přerušení provozu

21. dubna 2011 | Rubriky: Aktuality

zdroj: Český rozhlas

České firmy se čím dál častěji pojišťují proti souběhu funkcí svých manažerů. Je to jeden z mnoha trendů, které se v pojišťovnictví v poslední době objevují. Kvůli katastrofě v Japonsku se také čeká, že se společnosti začnou pojišťovat proti možnému přerušení provozu.

Rizika v pojišťovnictví se neustále mění. Lidé se více pojišťují proti povodním, v posledních letech také proti následkům větrných smrští a přívalů sněhu. Rizika se mění i u pojišťování společností.

Proti čemu se podnikatelé jistili dříve popisuje manažer makléřské společnosti Marsh Luděk Menčík: „Když jsme začínali začátkem 90. let, tak si běžný klient pojišťoval majetek a odpovědnost. To všichni znali.“

Situace na trhu se mění a podniky se musí přizpůsobovat větší konkurenci na trhu. S tím souvisí také pojišťování nových věcí. I trh s pojištěním se totiž musel novým požadavkům přizpůsobit. Jeden trend z poslední doby uvádí spoluzakladatel a akcionář makléřské společnosti INSIA Ivan Špirakus:

„Klíčová věc, kterou si dnes podniky pojišťují a měly by si pojišťovat více je přerušení provozu. Hmotnou škodu většinou pojištěnou mají – požáry povodně, ale málo z nic si pojišťuje výpadek příjmů, výpadek tržeb.“

Jako problém, který musí firmy s pojišťovnami také v poslední době často řešit je souběh funkcí jejich zaměstnanců ve vrcholných funkcích. Takový problém řeší v České republice poměrně vysoký počet firem.

„300 000 firem v České republice řeší, že jejich jednatelé, členové představenstva mají zároveň uzavřené zaměstnanecké smlouvy a s tím souvisí i pojištění tzv. odpovědnosti managementu. A to je druh pojištění, které se na západě prodává velmi často, ale do České republiky přišel jako pojistný produkt na přelomu tisíciletí a prodává se až teď,“ uvedl Luděk Menčík.

Rizika se ale budou měnit stále. A do České republiky se postupně posouvají trendy v pojišťovnictví, které jsou na západě už pro firmy zcela běžné. Svůj tip, na pojištění, jehož využívání bude růst popisuje Ivan Špirakus ze společnosti INSIA.

„V České republice obecně očekáváme už delší dobu, že bude daleko více sporů o náhradu škody. To znamená, že vzroste potřeba pojištění odpovědnosti za škodu. Protože se přisuzují u soudů stále větší náhrady škod za zdraví.“

Luděk Menčík si myslí, že v České republice bude čím dál tím vyšší poptávka po pojištění hmotné odpovědnosti manažerů:

„Dnes každý manažer ručí celým svým majetkem za svá chybná rozhodnutí. Toto riziko lze pojistit a produkt nabývá na popularitě a řada českých firem si ho sjednává.“

Oba zástupci makléřských společností se shodují na tom, že největším problémem i v nových pojišťovacích trendech zůstává přístup firem, které pojištění poptávají. Podhodnocují schválně svůj majetek a na pojištění vydávají malé částky.

Těžko říct, kdy přijde ze západu i trend nepodhodnocování. 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn