ÚvodO INSIAAktualityGenerali PPF Holding kupuje polskou pojišťovnu Proama

Generali PPF Holding kupuje polskou pojišťovnu Proama

25. července 2012 | Rubriky: Aktuality

Ivan Špirakus, místopředseda představenstva INSIA a.s., komentuje v Hospodářských novinách koupi polské pojišťovny Proama.

INSIA bude i nadále pozorně sledovat vývoj na polském pojistném trhu. Ještě v letošním roce otevře INSIA v Polsku své pobočky.

Zdroj: Hospodářské noviny

Jedna z největších pojišťovacích skupin Generali PPF Holding, kterou spoluvlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, skokově posiluje v Polsku. Od francouzské skupiny Groupama kupuje polskou pojišťovnu Proama. Generali PPF Holding, do něhož patří i největší tuzemský pojišťovací ústav Česká pojišťovna, včera oznámil, že došlo k podpisu dohody.

Na polském pojišťovacím trhu působí již Generali PPF Holding prostřednictvím dceřiné společnosti Generali Group Poland. Po vypořádání nynější transakce bude pojištění v Polsku nabízet pod dvěma samostatnými značkami - Generali a Proama. "Polsko je pro nás strategickým trhem. Vykazuje jednu z největších dynamik růstu mezi významnými trhy střední a východní Evropy. Akvizice společnosti Proama nám umožní dále rozšířit a rozvíjet naše aktivity na tomto perspektivním trhu," uvedl generální ředitel Generali PPF Holdingu Ladislav Bartoníček.

Transakci musí ještě schválit příslušné regulatorní orgány.

Na českém trhu ale v této souvislosti nová značka nevznikne. "V současné době s tím nepočítáme," řekl HN ředitel komunikace Generali PPF Holdingu Richard Kapsa.

Změny odstartoval pád Directu

Není to jediná změna, k níž v letošním létě na středoevropském pojišťovacím trhu dochází. V Česku minulý měsíc po pěti letech nečekaně skončila Direct pojišťovna. Podobně jako polská Proama se Direct zpočátku specializoval na autopojištění, postupně ale přidával další typy pojistek. Direct ale nakonec vyklidil pole konkurenci, protože se mu nepodařilo přesvědčit Čechy, aby ve větší míře uzavírali pojištění po telefonu nebo internetu.

Čeští klienti si totiž na internetu a po telefonu sice zjišťují ceny pojištění, smlouvy ale většinou podepisují v přítomnost makléře nebo na pobočce. Od začátku svého působení (květen 2007) získal Direct zhruba 74 000 aktivních pojistných smluv. Ke konci loňského roku měla pojišťovna 14 680 smluv na havarijní pojištění a 69 263 smluv na povinné ručení.

Podle informací HN z trhu se britskému majiteli Directu, skupině RSA, nepodařilo českou dceru prodat, a proto se rozhodla neuzavírat nové smlouvy a starší nechat doběhnout.

V případě polské pojišťovny Proama ale nelze dělat paralelu s možným osudem Directu: Proama není čistě on-line pojišťovnou a pojistky prodává také přes makléřské sítě.

Podle odborníků souvisí prodej polské firmy s problémy, s nimiž se v současné době potýká francouzská Groupama v Řecku. "Groupama je nucena vyprodávat část svého majetku, aby posílila kapitál. Generali PPF Holding dokázal této situace dobře využít," říká Ivan Špirakus, místopředseda představenstva makléřské společnosti INSIA a člen prezidia Asociace českých pojišťovacích makléřů.

Groupama rozprodává majetek

Nedávno například francouzský list Les Echos napsal, že katarský státní investiční fond koupí od Groupamy za více než půl miliardy eur realitní komplex na pařížské Champs-Élysées. Jde o budovy, v nichž mimo jiné sídlí známá prodejna Virgin Megastore a supermarket Monoprix. Kromě obchodů jsou v komplexu rovněž kanceláře.

Groupama patří vedle CNP Assurances, Société Générale a BNP Paribas k největším věřitelům Řecka mezi francouzskými finančními institucemi. Do řeckých dluhopisů investovala zhruba dvě miliardy eur.

Polskou dceřinou firmu rozjeli Francouzi teprve koncem letošního ledna. Na trhu se ale už slušně chytila. Za půl roku uzavřela Proama více než 100 tisíc pojistných smluv, což je údajně mnohem více, než plánovala při vstupu na trh. Zatím se soustředila hlavně na autopojištění, které nabízí po telefonu, internetu a prostřednictvím sítě prodejců.

Polsko bylo patnáctou zemí, kam Groupama pronikla s pojišťovacími službami. Vedle Francie působí skupina i v Bulharsku, Číně, Řecku, Španělsku, Portugalsku, Turecku, Tunisku, Maďarsku, Velké Británii a také na Slovensku, kde prodává pojištění i přes pobočky.

Objem předepsaného pojistného Generali PPF Holdingu v Polsku dosáhl loni zhruba 12 miliard korun. V neživotním pojištění vzrostl meziročně o 28 procent, v běžně placeném životním pojištění o pětinu. V obou případech výrazně překonal celý trh.

Generali PPF Holding působí ve 14 zemích střední a východní Evropy. Prostřednictvím dceřiných firem spravuje aktiva v hodnotě 380 miliard korun a poskytuje služby více než 13 milionům klientů.

Polský pojišťovací trh

100 000 POJISTNÝCH SMLUV

má v současné době uzavřených polská Proama. Na trhu přitom působí teprve od ledna letošního roku.

12 MILIARD KORUN

dosáhl loni v Polsku objem předepsaného pojistného Generali PPF Holdingu. Ten na polském trhu působí prostřednictvím dceřiné společnosti Generali Group Poland.

28 %

O tolik loni meziročně vzrostlo předepsané pojistné Generali Group Poland v neživotním pojištění. Životní pojištění pak firmě vzrostlo o pětinu.

Převzetí Proamy umožní podle generálního ředitele Generali PPF Holdingu Ladislava Bartoníčka dále rozšířit a rozvíjet aktivity skupiny na perspektivním polském trhu.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn