ÚvodO INSIAAktualityINSIA komentuje situaci AIG pro Hospodářské noviny

INSIA komentuje situaci AIG pro Hospodářské noviny

17. září 2008 | Rubriky: Aktuality

Zdroj: Hospodářské noviny
Autor: Olga Skalková, Ivana Kottasová

Ještě minulý týden si nikdo neuměl představit, že by tak velká pojišťovna mohla mít potíže. Včera ale důvěra v americkou AIG oslabila i v Česku. Kvůli klientům, vyděšeným zprávami o potížích "mateřské" AIG, vyvěsily obě její tuzemské pobočky už ráno na webech uklidňující prohlášení, že fungují normálně a jsou schopny dostát všem svým závazkům.

Také Česká národní banka, která kontroluje zdraví pojišťoven, včera HN potvrdila, že pojistky klientů První americko-české pojišťovny a.s., AMCICO AIG Life nejsou současnou krizí ohroženy.

"Pojišťovna dosahuje každoročně zisk. Požadovanou solventnost převyšuje více než 3,5násobně. Situaci v úzké spolupráci s AMCICO sledujeme, v současné době nevidíme žádný důvod pro použití mimořádných nástrojů dohledu, které poskytuje zákon o pojišťovnictví," řekl HN Pavel Palivec z tiskového oddělení ČNB. Zákon přitom centrální bance umožňuje například nařídit prodej pojistek jiné pojišťovně. Je to způsob ochrany klientů, protože jejich pojistky nejsou - na rozdíl od bankovních vkladů, proti krachu nijak pojištěny.

Obavy klientů vyvrací i šéf AMCICO AIG Life Daniel Martínek: "Jsme schopni dostát všem závazkům a pokračujeme standardně ve všech operacích a aktivitách."

Na pražské pobočce AMCICO bylo včera ale docela rušno. Klienti bez ustání telefonovali a přicházeli na pobočku. Někteří pro jistotu zrušili své pojistky. Například Lenka Vlčková, která je klientkou 10 let. Odpoledne zrušila jednu ze dvou životních pojistek. "Nechci riskovat. Situaci sleduji od pátku," říká Vlčková. Druhou, nižší pojistku, zatím nechala. "Nemyslím si, že nakonec zkrachují," dodává.

Podobně se rozhodla i Moruše Lamplová, která má úrazovou pojistku u české pobočky AIG Europe: "Zatím počkám, už nevím komu věřit."

Větší znepokojení nad vývojem v AIG projevují firmy. "Sledují vývoj na americkém trhu víc než drobní klienti," potvrdil Ivan Špirakus z makléřské společnosti INSIA. Šéf české pobočky AIG Europe, která se specializuje na firemní klienty, Luděk Menčík, se setkal s některými z nich. "Fungujeme ale normálně. Nemyslím, že by se něco v nejbližší době změnilo. Evropská pobočka AIG, pod kterou spadáme, není krizí dotčena," řekl.

Firmy AIG v Česku pojistily 200 tisíc Čechů a tisícovku firem, loňské tržby dosáhly asi tří miliard korun. Obě jsou v první desítce tuzemských pojišťoven.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn