ÚvodO INSIAAktualityINSIA LEGAL INDEX 2009

INSIA LEGAL INDEX 2009

6. listopadu 2009 | Rubriky: Aktuality

INSIA, specialista na pojištění profesní odpovědnosti, sestavil jako každoročně srovnání limitů pojistného krytí předních českých advokátních kanceláří - INSIA Legal Index 2009.

Opětovně INSIA Legal Index oddělil jako samostatný index advokátních kanceláří podnikajících jako společnosti s ručením omezeným.

INSIA Legal Index vyjadřuje poměr mezi limitem pojištění profesní odpovědnosti a příjmy advokátní kanceláře za rok 2008. Snahou je pomoci právním společnostem stanovit optimální výšku limitu pojistné ochrany vzhledem k jejich velikosti a příjmům.

Pro výpočet  indexu byly české advokátní kanceláře rozděleny do tří skupin:

  • INSIA LEGAL INDEX "30+"  2009 činí              2,98

         kanceláře s ročními příjmy nad 30 mil Kč

  • INSIA LEGAL INDEX "30-"   2009 činí            10,48

        kanceláře s ročními příjmy do 30 mil Kč

  • INSIA LEGAL INDEX "s.r.o."  2009 činí            4,88
    kanceláře podnikající jako s.r.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve srovnání s uplynulým rokem hlavní INSIA LEGAL INDEX 30+ mírně vzrostl, nicméně stále přetrvává  loňský trend a z něj vyplývající závěry - od  roku 2006 většina velkých českých  advokátních kanceláří nedostatečně zvyšuje svoji pojistnou ochranu v souladu se svým růstem. Naopak je tomu u menších kanceláří kde index oproti loňskému roku značně vzrostl (2008 ILI „30-“ = 5,3) a úroveň pojistného krytí se několikanásobně zvýšila.

 

Advokáti podnikající jako s.r.o. jsou pojištěni lépe

Potvrdil se i loňský poznatek, že advokátní kanceláře působící ve formě s.r.o. jsou lépe pojištěny, což je dáno zákonem stanovenou povinností minimálního limitu na společníka.

Opětovně však došlo i u nich ke snížení indexu (2008 – 6,3) což je způsobeno nejen jejich obchodním růstem ale také větším počtem transformovaných kanceláří s větším obratem. INSIA Legal Index 2009 společností s ručením omezeným dosahuje výše 4,88 a je vyšší než index u kanceláří s příjmy nad 30mio.

Analytici INSIA doporučují výši limitu pojistného plnění neodvozovat jen od výše příjmů společnosti, ale  také s ohledem na rizikovost poskytovaných služeb společnosti.

Kanceláře s vyššími standarty pojistné ochrany poskytují svým klientům větší míru jistoty při náročnějších obchodních jednáních.

Máte zájem o více informací z oblasti pojištění profesní odpovědnosti vývoji a trendech? Vyžádejte si Analýzu pojištění profesní odpovědnosti na adrese legal@insia.com

Stáhnout aktuální INSIA LEGAL INDEX ve formátu pdf.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn