ÚvodO INSIAAktualityLze se nějakým způsobem ochránit před dopady stávek v dopravě?

Lze se nějakým způsobem ochránit před dopady stávek v dopravě?

18. listopadu 2009 | Rubriky: Aktuality

Poslechněte si rozhovor s Ivanem Špirakusem pro Český rozhlas 2 – Praha.

zdroj: www.ceskyrozhlas.cz

Svět po patnácté.wpl (neznámý soubor)Svět po patnácté.wpl

Tuzemské firmy se mohou pojistit proti škodám způsobeným stávkou zatím jen u zahraniční pojišťovny. Pojištění musí ale sjednat včas, ne až když stávka bezprostředně hrozí. Podnikatelé si zároveň nemohou sjednat pojištění na stávku ve vlastní firmě, upozornila Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM).

Podle AČPM tuzemské pojišťovny pojištění proti stávkám nenabízejí, protože o něj mezi klienty není zatím zájem. "Ovšem dosavadní sociální klid v Česku se vlivem postupující krize může rychle změnit. Řada podniků je navíc stále více závislá na svých obchodních partnerech v zahraničí, a může je tedy poškodit například stávka v dopravě na druhém konci světa," uvedl místopředseda AČPM Ivan Špirakus.

Po nedávno zažehnané stávce pilotů Českých aerolinií hrozí v současné době stávka pracovníků pražského dopravního podniku. Pro pojištění proti dopadům stávky však platí, že jej nelze sjednat, pokud se již o přípravě stávky píše v novinách a škoda bezprostředně hrozí. "To by bylo stejné jako uzavírat v Praze pojištění proti povodni, když jsou již vytopené České Budějovice,"  upozornil Špirakus.

Existují pojistky, hradící např. ušlý zisk živnostníkům? Zeptali jsme se Ivana Špirakuse, místopředsedy Asociace českých pojišťovacích makléřů.

BESsBESs

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn