ÚvodO INSIAAktualityNa zámku v Peruci zloději ukradli obrazy Emila Filly

Na zámku v Peruci zloději ukradli obrazy Emila Filly

18. listopadu 2011 | Rubriky: Aktuality

Ukradená díla nebyla pojištěna. Důvody proč české galerie nepojišťují obrazy, komentuje pro ČTK Ivan Špirakus, místopředseda představenstva INSIA a.s.

zdroj: ČTK

Na zámku v Peruci na Lounsku zloději ukradli čtyři obrazy kubistického malíře Emila Filly (1882 až 1953). Původně policisté hovořili o pěti, pak upřesnili, že zmizely čtyři obrazy. Škodu odhadují na desítky milionů korun. Hlášení o vniknutí do objektu policisté dostali dnes nad ránem. ČTK to řekla mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová. Ukradená díla nebyla pojištěna, řekla ČTK Alica Štefančíková, ředitelka krajské Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která obrazy spravuje.

"Musím upřesnit původní informaci, kdy jsme se domnívali, že zmizelo pět obrazů, byly pouze čtyři," uvedla Střelcová. Po obrazech policie vyhlásila celostátní pátrání, upozornila i kolegy v zahraničí. Kriminalisté jsou stále na místě krádeže. "Stále se ještě důkladně zajišťují všechny stopy a celá dokumentace," uvedla mluvčí. Policie žádá případné svědky, kteří si v okolí zámku mohli všimnout nějakých podezřelých osob či vozidel, třeba i několik dní před vloupáním, ať volají linku 158.

Po 15:00 policie zveřejnila fotografie a názvy obrazů. Zmizely obrazy Slepec, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, Zátiší s mísami ovoce a obraz Žena s kartami. Jejich hodnotu policisté odhadli na několik desítek milionů korun. Podle některých odhadů by to mohlo být 50 až 80 milionů korun. Podle Štefančikové patřila ukradená díla k těm, která se momentálně nejlépe prodávají.

Šéfredaktor časopisu Art and Antiques Jan Skřivánek ČTK řekl, že mu připadá výše škody okolo 50 až 80 milionů korun přehnaná. "Muselo by jít o díla z Fillova nejcennějšího raného období (1910 až 1917). Je jen velmi nepravděpodobné, že by se jednalo právě o tato plátna. Na zámku Filla žil po (druhé světové) válce, takže bych spíš očekával, že na místě budou díla z tohoto období, která nejsou tak cenná," vysvětlil Skřivánek. "Jejich ceny se pohybují v řádech od jednoho do čtyř milionů korun," dodal s tím, že Filla v 50. letech maloval hlavně pohledy do krajin Českého středohoří a právě těchto obrazů je velké množství.

Ředitelka lounské galerie se shoduje s odborníky, že ukradená díla jsou nyní prakticky neprodejná. "Nebude možné je prodat přes aukční síně, ani přes renomované galerie. Takže jen pokoutným způsobem. A je otázkou, zda by některý ze sběratelů do takového rizika vůbec šel," uvedl Skřivánek. O krádež na objednávku se podle něj nejedná. "Spíš to bude případ, kdy někdo jen využil příležitosti," dodal.

Pamětní síň Emila Filly se nachází v jižním křídle peruckého zámku, vybavená je původním mobiliářem s ukázkami z umělcovy tvorby a sbírek.

Majitelem zámku jsou Britové. Stav objektu je velmi špatný, v době krádeže se například nezavírala vstupní brána. "Zámek jsme prodali už před pěti lety i s věcným břemenem, kterým je právě síň Emila Filly," řekl ČTK starosta Peruce Antonín Lanc. Vlastníkem pamětní síně je stejně jako v minulosti Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

Zřizovatelem lounské galerie je Ústecký kraj. "Kraj rozhoduje o tom, která díla pojistit, ale obecně lze říci, že pojistit umělecká díla je velký problém," uvedla ředitelka Štefančiková. "Cena se odvíjí od toho, kdo je autorem, platí se denně dvě až pět promile z pojistné částky. Nemohli bychom si dovolit pojistit celou sbírku," dodala.

Pamětní síň Emila Filly bude pro veřejnost na dobu neurčitou uzavřena. Obrazy významného malíře se možná do Peruce už ani nevrátí. "Stěhujeme všechna díla pryč. Situace na zámku je špatná, neteče voda, objekt chátrá, nyní už není důvod je tam nechávat," uvedla ředitelka. Galerie s ohledem na bezpečnost nebude uvádět, kde budou obrazy uloženy.

Kdy budou moci lidé obrazy z Peruce znovu vidět, není jasné. Lounská galerie se potýká s finančními problémy, není ani zcela dostavěna, nemá zázemí. "Rádi bychom díla ukázali zájemcům, ale musí to být v důstojných podmínkách," zdůraznila Štefančiková.

Obrazy jsou asi v pěti místnostech. "Docela mě ta krádež překvapila, měli to dobře zabezpečené," uvedl Lanc, který si nepamatuje, že by v minulosti z objektu nějaké výtvarné dílo zmizelo. "Ztratil se tu a tam okap ze zámku nebo nějaké železo, ale umění nikdy," řekl starosta. Celý objekt nyní střeží policisté.

Vzácné obrazy se pokusili zloději odcizit ze zámku na počátku 90. let. "Šlo tehdy o jeden dvojnásobný pokus o krádež, policii se ale vždy podařilo zasáhnout včas a zloděje dopadnout," upřesnila Štefančiková.

"Je obecně známo, že české (státní) galerie si obrazy nepojišťují z finančních důvodů," uvedl místopředseda představenstva makléřské firmy Insia Ivan Špirakus. Cena pojištění pro takovýto případ se odvozuje od hodnoty obrazů, která se stanovuje znaleckým odhadem, nákupní cenou z aukce či porovnáním s prodanými díly stejného autora. Čím kvalitnější zabezpečení, tím nižší cena. Při špičkovém zabezpečení a krátké dojezdové době policie se cena pojištění obrazů v galerii může pohybovat kolem 0,4 až 0,5 z hodnoty díla při 20procentní spoluúčasti na škodě. Pokud by tedy cena ukradených Fillových obrazů byla 30 milionů Kč, roční pojistka by stála asi 120.000 až 150.000 Kč, dodal.

Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na aukcích v Česku. Nejvyšší ceny z jeho tvorby dosáhlo loni Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 milionu Kč (bez aukční přirážky) a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v ČR.

Jedno křídlo peruckého zámku dostal Filla do užívání v roce 1946. Peruc si zřejmě zamiloval, protože odkázal část svého díla ve své závěti pod podmínkou, že budou vystavena právě v Peruci. Filla zemřel v roce 1953, o deset let později na zámku zřídilo Národní muzeum v Praze pamětní síň.

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn