ÚvodO INSIAAktualityNová pravidla EU by zdražila pojistky.

Nová pravidla EU by zdražila pojistky.

29. března 2010 | Rubriky: Aktuality

zdroj: ČT24  

Praha – Nová evropská pravidla regulace pojišťoven by zdražila pojistné u klasických produktů životního pojištění o dvacet až třicet procent a v neživotním pojištění o pět až dvacet procent.

Řádově o desítky procent by se snížily i částky vyplácené na pojistných plněních. Dnes o tom informoval výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. CEIOPS připravuje podle Síkory neopodstatněné zvýšení kapitálových požadavků pojišťoven v rámci implementačních pravidel Solvency 2.  Evropský výbor orgánů dozoru nad pojišťovnictvím a zaměstnaneckým penzijním pojištěním (CEIOPS) požaduje po pojišťovnách zvýšení až 65 - 75 procent původně požadovaného kapitálu. Nová pravidla by v případě schválení platila od října 2012.

Poradce odborů pro makroekonomické otázky Jaroslav Šulc:

"Představa, že globální finanční krize snad nebude mít důsledky i v sektoru pojišťovnictví, byla naivní. Krize obecně vede ke zvýšení míry rizika, a to musí někdo zaplatit."

"V případě, že by byla prováděcí opatření přijata v podobě, kterou Evropský výbor orgánů dozoru nad pojišťovnictvím a zaměstnaneckým penzijním pojištěním navrhuje, pojišťovny by byly nuceny zvýšit ceny pojistných produktů. Dodatečná kapitálová potřeba by jen v Česku činila 45 až 60 miliard korun, což je zisk pojistného sektoru za posledních pět výkonných let," uvedl Síkora.

Kapitálově slabší pojišťovny by byly pohlceny silnějšími hráči

Ředitel makléřské společnosti Insia, Ivan Špirakus míní, že pojišťovny by zejména v krátkodobém horizontu několika let asi nedokázaly přenést zvýšené náklady na klienty, a to především kvůli dlouhodobému charakteru uzavřených smluv. Kapitálově slabší pojišťovny by tedy zřejmě byly pohlceny silnějšími hráči. Snižování výplaty plnění u již uzavřených pojistných smluv podle něj nemůže požadavek na vyšší kapitál pojišťovny nijak ovlivnit. Pojišťovna musí pojistné události plnit podle sjednané smlouvy a všeobecných podmínek a nemůže plněné svévolně snižovat.

Zvýšení nároků směrnice Solvency 2 může vést ke zvýšené potřebě kapitálu a z toho k tlaku na stabilizaci nebo zvýšení sazeb, doplnil řídící partner makléřské společnosti Renomia Pavel Nepala. "Nedomnívám se, že to bude tak dramatická změna díky stále vysoké konkurenci, kterou přinesl jednotný evropský trh, lepšímu vývoji škod a řízení rizik a větší efektivitě pojišťoven," poznamenal Nepala.

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn