ÚvodO INSIAAktualityPojištění kybernetických rizik nabídne první firma

Pojištění kybernetických rizik nabídne první firma

23. května 2013 | Rubriky: Aktuality

Praha - Pojišťovna AIG Europe Limited začala v Česku nabízet firmám první pojištění kybernetických rizik. Pojistka CyberEdge poskytuje náhrady škody způsobené samotným útokem, odcizením či ztrátou dat.

Zdroj: aktualne.cz

Zároveň zahrnuje krytí nákladů, které daná společnost musí vynaložit v důsledku vzniklé škody, tedy náklady na právní služby, IT odborníky či PR specialisty. Pojišťovna o tom informovala na tiskové konferenci.
"Jde o první produkt na českém trhu, který řeší celou oblast komplexně a není zaměřený jen na odpovědnost za škodu. Dosud bylo možné podobná pojištění zajistit jen v zahraničí, například na londýnském trhu," říká k novému produktu místopředseda představenstva makléřské společnosti INSIA Ivan Špirakus.
Toto pojištění je podle Špirakuse potřebné. Ochrana dat a počítačových systémů si totiž získává stále vyšší pozornost. V Česku se koordinované útoky objevily počátkem března 2013. Podle analytické studie poradenské firmy PwC způsobili tehdy hackeři webovým serverům, bankám a operátorům ztráty do deseti milionů korun
"CyberEdge mohou využít různé typy společností. Od malých až po ty největší, které na českém trhu působí. Nezáleží ani na oboru, ve kterém firma podniká. Dle určených parametrů sestavíme pojištění pro velké finanční instituce, ale například i pro lokální cestovní kancelář, " představuje produkt upisovatel pojištění finančních rizik v AIG Europe Limited Marko Antič.
V základním nastavení je obsaženo finanční zajištění v důsledku neoprávněného nakládání s údaji, dále pak krytí nákladů spojených s udělením sankcí a pokut dozorovými orgány a je zde i úhrada výdajů vynaložených na odborné služby. Volitelná rozšiřující pojištění pokrývají výpadek serveru či únos a vydírání klienta ve spojení s kyberkriminalitou.
Podle analýzy antivirové společnosti Symantec loni došlo ke 42procentnímu nárůstu cílených útoků na firemní informační systémy. Malé podniky s méně než 250 zaměstnanci byly terčem ve 31 procentech všech útoků, což je trojnásobný nárůst proti roku 2011. Zločince lákají jejich informace o bankovních účtech, údaje o zákaznících a duševní vlastnictví. Malé podniky často nedodržují adekvátní bezpečnostní postupy a nemají odpovídajícím způsobem zabezpečenou infrastrukturu.
American International Group, Inc (AIG) působí na trhu od roku 1919, v Česku prostřednictvím své pobočky AIG Europe Limited od roku 1992. AIG patří k největším světovým poskytovatelům neživotního pojištění a pečuje o své klienty ve více než 130 zemích.

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn