ÚvodO INSIAAktualityPojistný trh i letos potáhnou firmy

Pojistný trh i letos potáhnou firmy

5. ledna 2010 | Rubriky: Aktuality

Pojišťovny z krize vyšly relativně dobře, s mírným růstem trhu. Loni se zvýšil zájem hlavně o pojištění rizik a pohledávek ze strany podnikatelů, ostatní druhy pojistek spíše stagnovaly. Tento vývoj se bude podle lidí z oboru opakovat i v letošním roce.

Šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora E15 řekl, že loňským souhrnným výsledkem pojišťovacího trhu bude mírný růst. „Očekávám, že navzdory některým původním pesimistickým prognózám zůstanou výsledky růstu předepsaného pojistného v kladných číslech – odhadem v rozmezí jednoho až dvou procent,“ upřesnil.

Pojišťovnictví totiž není příliš cyklický sektor a na krizi reaguje se zpožděním. Letos by měl trh podle Síkory skončit podobným výsledkem, tedy spíše stagnací. Proti sobě budou působit dvě tendence: Čekané oživení ekonomiky a růst nezaměstnanosti.

Nejvíce podle Síkory stále roste poptávka po pojistkách ze strany podnikatelů. „Vývoj trhu v tomto roce bude záviset hlavně na tom, jak se povede firmám, zda budou investovat, exportovat, stavět, a zda tedy bude co pojišťovat,“ soudí také šéf makléřské firmy Insia Ivan Špirakus.

Podniky mají zájem o krytí rizik z podnikání a především o pojištění pohledávek, protože platební morálka se dost zhoršila. Ceny pojistek úvěrů ale výrazně rostou. Podle obchodního ředitele Euler Hermes Hynka Rasochy se od začátku krize zvýšily o 40 procent. I letos dále porostou. „Jejich současná výše totiž stále neodpovídá míře pojistného rizika a zejména poměrně razantnímu zvýšení cen zajištění, které musejí pojišťovny v oblasti pojištění pohledávek platit,“ uvedl. U problematických sektorů podle něj pojistné sazby vzrostly až o stovky procent. „Nejrizikovější jsou sektory stavebnictví, výroby a prodeje oceli a v posledním období oblast dodavatelů automobilovému průmyslu,“ říká.

Ceny ostatních druhů pojištění podle Špirakuse letos neporostou, nebyla totiž žádná velká katastrofa, která by navýšila platby zajišťovnám.

Také od domácností odborníci očekávají hlavně poptávku po pojistkách zaměřených na riziko. „Zájem bude opět o pojištění, které kryje riziko ztráty příjmu, nemoci či úrazu, zvláště s ohledem na to, že se snižuje nemocenská,“ dodal Špirakus.

 

Obecně se podle Síkory budou ústavy zaměřovat na prodej pojistných balíčků a spolupráci se stávajícími klienty. U životních pojistek se čeká zájem o produkty s garantovaným výnosem anebo pouze rizikové pojistky. O investiční pojistky od krize příliš velký zájem není.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn