ÚvodO INSIAAktualityPojišťovny berou úspory bankám

Pojišťovny berou úspory bankám

10. srpna 2010 | Rubriky: Aktuality

zdroj: E15.cz 

Bankovní skupiny mají nový trik, jak zabránit úprku klientů kvůli nízkým sazbám z vkladů: jednorázové investiční životní pojištění. Prodej těchto pojistek, které většinou nabízejí minimální garantovaný výnos po uplynutí několika let, v prvním pololetí meziročně vzrostl o 73 procent.

Většinu přitom realizovaly finanční skupiny, které pojistky prodávají přes pobočky sesterských bank – formou takzvaných bankopojištění. Tento způsob prodeje je v řadě zemí kvůli etice zakázán.

Šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora uvedl, že prodej jednorázových pojistek je v Česku v souladu se zákonem. „Klienti mohou ale být hodně rozčarováni, když budou chtít peníze po čase vybrat a zjistí, že tam mají výrazně méně, než tam vložili,“ upozorňuje Síkora. Pojištění totiž trvá stanovenou dobu a během toho se z pojistky strhává částka na rizikovou složku pojištění a také administrativní náklady. „Je ale pravda, že z principu jde spíše o spořicí než pojistný produkt,“ připouští. Podle něho se proto může stát „časovanou bombou“ kvůli zavádějícímu prodeji. Prodejci na přepážkách bank jej totiž často lidem nabízejí právě jako alternativu ke vkladům.

Samy pojišťovny inzerují jednorázové pojistky pod názvem „vklad“ či „fond.“

Zatímco prodeje investičních pojistek rostou, objemy vkladů u velkých bank letos stagnují. Například šéf Komerční banky Henri Bonnet přiznal, že část klientů, která v KB vypovídala termínované vklady, přešla k sesterské Komerční pojišťovně. Ta je lídrem na trhu těchto pojistek, když jich v posledním roce prodala za pět miliard korun. Podle marketingového šéfa Komerční pojišťovny Lukáše Fridricha byl o úpis obrovský zájem, poslední tranše se prodala během čtyř týdnů.

 

Šéf makléřské firmy Insia Ivan Špirakus říká, že jednorázové investiční životní pojistky by ani v pojistných statistikách figurovat neměly, protože ji zkreslují. „Jsou to vkladové produkty, ne pojistné. Bankám se prodej vyplácí, protože ještě dostanou od pojišťoven provize,“ poznamenává.

Jednorázové investiční životní pojistky tak svým charakterem konkurují hlavně zajištěným fondům, konzervativnějším podílovým fondům či třeba stavebnímu spoření. Jan Lener z Broker Consulting říká, že jeho síť má v nabídce dva tyto produkty, ale prodává je jen zřídka.

„Ve většině případů lze najít produkt s vyšší přidanou hodnotou. Produkty jednorázového životního pojištění vznikají především pro interní sítě, aby jejich obchodní zástupci mohli nabízet alternativu k zajištěným fondům. Tato pojištění většinou neplní skutečnou pojistnou funkci, pojistné částky pro případ smrti jsou nízké,“ upozorňuje Lener.

životní_pojistce_lze_těžce_prodělat>životní_pojistce_lze_těžce_prodělat>životní_pojistce_lze_těžce_prodělat>í_životní_pojistce_lze_těžce_prodělat>

Na investiční životní pojistce lze těžce prodělat

Klient pojišťovny Allianz zakoupil v roce 2004 pětiletou investiční životní pojistku Globalinvest. Na investiční část (kromě rizikové složky) zaplatil celkem 81 tisíc korun. Po pěti letech mu pojišťovna vyplatila pouze 73,6 tisíce korun s odůvodněním, že kvůli krizi klesly trhy. Z výpisu pojistky je ale zřejmé, že roční výnosy byly záporné i v letech před krizí. Celkově se klientovi investice do pojistky nominálně znehodnotila o devět procent, reálná ztráta je po započtení inflace ještě výrazně vyšší.

Jak pojišťovny prodávají jednorázové životní pojistky
Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn