ÚvodO INSIAAktualityPojišťovny se po letech chystají zdražit povinné ručení. Ceny stoupnou až o 15 procent

Pojišťovny se po letech chystají zdražit povinné ručení. Ceny stoupnou až o 15 procent

22. července 2013 | Rubriky: Aktuality

Zdroj: IHNED.cz
Motoristé zaplatí víc na povinném ručení. Chystaný občanský zákoník umožní lidem domáhat se vyššího odškodnění než dosud a pojišťovny se na to připravují zdražením. Po letech cenové války a snižování cen se nyní chystají zvýšit sazby.

Pojišťovny se připravují výrazně sáhnout do sazeb, od kterých se odvíjejí ceny pojistek pro řidiče. „Očekávám navýšení sazeb v průměru až o deset procent,“ říká Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny, třetí největší v povinném ručení na trhu.
Podle něho je nepopulární změna nevyhnutelná – od příštího roku se pojišťovnám jednak zavedou odvody z povinného ručení na financování hasičů, jednak v souvislosti s novým občanským zákoníkem se jim zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků.
Chystaný občanský zákoník umožní lidem domáhat se vyššího  odškodnění než dosud.
„Neumím si představit, že rozumně hospodařící pojišťovna by obě tyto věci bez zvýšení sazeb dokázala ustát,“ tvrdí Besperát v rozhovoru pro HN.
Nové sazby se podle něj začnou zveřejňovat na podzim a ovlivní cenu každé pojistky. Řidičům, kteří jezdí bez nehod, by cena povinného ručení měla vzrůst o několik procent, více si naopak připlatí rizikovější a mladí řidiči. O zdražení uvažují i další pojišťovny, jen jeho rozsah zatím nechtějí upřesnit s odvoláním, že dopady změn ještě analyzují.

„Již nyní lze ale s jistotou říci, že Česká pojišťovna bude nucena tuto skutečnost promítnout do koncové ceny povinného ručení,“ říká její mluvčí Tomáš Zavoral.

Cenová válka končí

„K určité úpravě pojistného dojde,“ potvrzuje i mluvčí Kooperativy Marek Vích. ČSOB Pojišťovna uvedla, že zatím zvýšení cen nepřipravuje, ale v budoucnu se mu také nevyhne.
Statistiky ukazují, že průměrná cena pojištění letos sice stále klesá, ale tempo zlevňování zpomalilo. Cenová válka, která trvá od roku 2009, však podle makléřů končí.
„Letos už je velmi těžké, někdy i nemožné dostat se na nebo pod ceny, které pojišťovny nabízely loni,“ říká Pavel Krejčík pojistný analytik společnosti Partners.
Ivan Špirakus ze společnosti INSIA odhaduje, že v dohledné době dojde ke zvýšení průměrné ceny o deset až patnáct procent. I tak zůstane povinné ručení výhodnější než před krizí. V květnu za něj řidiči platili v průměru 2795 korun – přitom ještě v roce 2006 platili takřka jeden a půl krát tolik.

BESsBESs


Rozhovor s ředitelem České podnikatelské pojišťovny Jaroslavem Besperátem o povinném ručení čtěte v pondělních HN.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn