ÚvodO INSIAAktualityPojišťovny: Škody ze zemětřesení mohou zdražit pojistky i v Česku

Pojišťovny: Škody ze zemětřesení mohou zdražit pojistky i v Česku

17. března 2011 | Rubriky: Aktuality

Možný dopad katastrofického zemětřesení v Japonsku na pojistný trh komentoval pro ČTK Ivan Špirakus, místopředseda představenstva INSIA, a.s.

Praha  (ČTK):   Obrovské škody způsobené zemětřesením v Japonsku a následnou obří přílivovou vlnou může znamenat zdražení pojistek na celém světě, tedy i v Česku. Shodli se na tom pojišťovací experti oslovení ČTK. Odhadli, že jasněji bude na podzim, kdy se obnovují smlouvy, kterými se pojišťovny zajišťují u světových zajišťoven.

Zemětřesení v Japonsku bude mít tak jako další velké přírodní katastrofy vliv na zajistný trh a jeho prostřednictvím pak nepřímo na pojišťovací trhy po celém světě, Česko nevyjímaje, řekl ČTK výkonný ředitel České pojišťovny Pavel Řehák. Očekává proto tlak na růst ceny zajištění (pojištění pojišťoven) při obnově zajistných smluv na příští rok. Dalším dopadem podle něj může být i riziko kryté pojištěním přerušení provozu, kdy je firma pojištěná v ČR závislá na dodávkách součástek z japonských továren.

"Obecně se dá říct, že čím větší je škoda, kterou musí zajišťovny vyplatit, tím více jsou pak tlačeny k tomu, aby požadovaly větší marže za nabízené zajištění. Pak se to může dotknout i pojišťoven v jiných částech světa," uvedl ředitel úseku pojištění firemních zákazníků pojišťovny Allianz Václav Bohdanecký. Podotkl ale, že zatím se konkrétní vliv japonského zemětřesení odhadnout nedá.

Podle místopředsedy představenstva makléřské společnosti Insia Ivana Špirakuse je pravděpodobné, že by mohly vzrůst ceny zajištění katastrofických rizik, ovšem ne jenom kvůli zemětřesení v Japonsku, ale i předcházejícím velkým škodám, jako bylo zemětřesení na Novém Zélandě či záplavy v Austrálii. Zmínil, že zajišťovny mohou také vyhodnotit sérii velkých zemětřesení v posledních letech jako součást nějakého většího pohybu v zemské kůře a předpovídat další takové události i v jiných částech světa.

Za nejhorší scénář se obecně považuje zemětřesení v Kalifornii. To by pochopitelně mělo na celý pojistný trh obrovský dopad a zajišťovny mohou zdražit zajištění i s cílem akumulovat rezervy na takové velké škody. Přestože v Česku není expozice vůči zemětřesení velká, lze prý očekávat i horší podmínky pro český trh. Zajistné smlouvy se většinou obnovují k lednu, takže by se to do cen mohlo promítnout nejdříve až příští rok, podotkl Špirakus.

Bohdanecký připomněl, že sazby pojistného se v Česku kvůli katastrofě ve světě výrazně zvýšily v roce 2003. Vliv na zdražení pojistek tehdy neměly jen české povodně, ale i útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku v září 2001, které se projevily až při obnově zajištění na podzim roku 2002. "I reálný dopad nynější události v Japonsku se v tuzemsku projeví až při vyjednávání zajištění letos na podzim," naznačil.

BESsBESs

Zemětřesení s následnou obří přílivovou vlnou, které minulý pátek zasáhlo severovýchod Japonska, může stát světové pojišťovny na krytí pojištěných škod podle prvních odhadů až 60 miliard dolarů (1,05 bilionu Kč). Znamenalo by to, že nejhorší poválečná katastrofa v zemi by byla pro pojišťovny druhou nejdražší pojistnou událostí po hurikánu Katrina z roku 2005.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn