ÚvodO INSIAAktualityPojišťovny zdraží, míní experti. Některé stavby už proti vodě nepojistí

Pojišťovny zdraží, míní experti. Některé stavby už proti vodě nepojistí

6. června 2013 | Rubriky: Aktuality

Zdroj: ekonomika.idnes.cz 5.6.2013

Miliardové škody po nynějších povodních mohou vést ke zdražení majetkového pojištění. Shodli se na tom pojišťovací experti s tím, že záležet bude především na přístupu zajišťoven. S jistotou se také rozroste počet nemovitostí, které se kvůli aktualizovaným záplavovým mapám nebudou dát pojistit vůbec.

"Letošní povodeň bude jistě velmi významná, i když zdaleka ne tak velká jako v roce 2002. Ve svém důsledku zvýší škody pojišťoven a zvýší jim náklady na katastrofické zajištění pro příští rok. Bylo by logické, kdyby tyto ztráty přenesly do pojistných sazeb, což v jednoduchém jazyce znamená, že ceny pojistek půjdou nahoru," řekl šéf pražského týmu odpovědného za střední a východní Evropu zajistného brokera AON Benfield Tomáš Novotný.

Neočekává však nijak dramatické nárůsty, protože povodeň 2013 se nevymyká očekávání tak, jak to bylo u povodně 2002.

Také místopředseda představenstva makléřské společnosti INSIA Ivan Špirakus míní, že cenová hladina se mírně zvýšit může. Otázka je podle něj to, zda to bude pouze z důvodů povodní (tj. zvýšení sazeb zajištění, případně zhoršení podmínek zajištění, jako zvýšení spoluúčasti pojišťovny), nebo obecně nárůstem sazeb vlivem pojišťovacího cyklu. Výsledky předních zajišťoven jsou v poslední době vynikající a není tedy příliš důvod tlačit silně na růst cen, dodal.

Experti předpokládají, že mnoho nemovitostí již pojišťovny proti riziku povodně nepojistí. "Nepochybně dojde k dalšímu zpřesňování povodňových map a některé objekty mohou být nově vyhodnoceny jako nepojistitelné, případně bude na ně pojišťovnami stanovena taková přirážka, že si pojištění proti povodni takoví klienti fakticky nekoupí," upozornil Špirakus.

Škody budou miliardové, likvidátoři jsou už v terénu

Pojišťovny mají v souvislosti s povodněmi nahlášeny tisíce škod za celkem stovky milionů korun. Zatím jsou to menší škody, ty větší teprve přijdou na řadu. Odhady celkových škod jdou do miliard korun. Posílené týmy likvidátorů a mobilních techniků jsou již v terénu a vyplácejí klientům první zálohy na pojistná plnění. Do některých oblastí se však stále nedostanou.

Česká pojišťovna měla ve středu v poledne hlášeno 4 800 škod za celkem 270 milionů Kč. Tento počet však neustále roste. Drtivá většina případů (4 700 za 210 milionů) se zatím týká majetkového pojištění občanů. Jde hlavně o zatopené sklepy, garáže, studny, zahradní architekturu, přízemí domů a chat.

"Bohužel však již evidujeme i případy totálně poškozených domácností. Máme hlášeny také první desítky škod z průmyslového a zemědělského pojištění za celkem 54 milionů korun," dodal mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Allianz eviduje už tisícovku pojistných událostí za celkem 160 milionů korun. Pojišťovna podle mluvčího Václava Bálka zahájila prohlídky u klientů v oblastech, kde voda opadla a je možné zatopené domácnosti a nemovitosti zdokumentovat.

Klienti Generali dosud nahlásili přes 600 škod za více než 16 milionů korun. I zde jsou to především škody menšího rozsahu. Ty velké teprve přijdou. Celkem by povodeň mohla mít na svědomí 2 000 škod za 200 milionů korun. Lokálně lze letošní velkou vodu přirovnat k povodním z roku 2002, upozornil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Mobilní technici a likvidátoři Generali pracují v kalamitním režimu.

V roce 2002 pojišťovny vyplatily 35 miliard

Zálohy začala vyplácet také Česká podnikatelská pojišťovna. Nejdražší evidovanou škodou je podle ředitele úseku neživotního pojištění Václava Höniga poškození administrativního komplexu Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze 6. Voda z rozvodněné Vltavy zaplavila objekt do výše dvou metrů a způsobila milionové škody na vnitřním zařízení a IT vybavení.

UNIQA ve 13:00 registrovala přes 260 škod za celkem 62 milionů korun. Asi 12 milionů z toho připadá na občanský majetek (domky, domácnosti, sklepy, zahrady), zbytek na firmy. Z korporátního majetku má hlášeny škody z oblasti okolo Botiče (menší hotely, sportovní areál), dále zábavní podnik na Smetanově nábřeží v Praze a další sportovní areál v Poděbradech.

Povodně v červenci 1997, které postihly 34 okresů na Moravě a ve východních Čechách, způsobily podle údajů České asociace pojišťoven 117 000 škod za téměř deset miliard korun. Záplavy v srpnu 2002 přinesly klientům pojišťoven přes 80 000 pojistných událostí, jimž odpovídaly škody za téměř 35 miliard. Velká voda tehdy přinesla zájem lidí a podniků o pojištění proti tomuto riziku, ale způsobila následně také zdražení pojistek.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn