ÚvodO INSIAAktualityPřírodní katastrofy otřásají pojistným trhem

Přírodní katastrofy otřásají pojistným trhem

1. června 2011 | Rubriky: Aktuality

Ivan Špirakus, místopředseda představenstva společnosti INSIA, komentuje pro deník E15 situaci na trhu zajištění v důsledku letošních přírodních katastrof.

Zdroj: E15.cz

Letošní rok je pro hráče na pojistném trhu mimořádně kritický. Velkou katastrofou bylo tsunami v Japonsku, nyní situaci ještě zhoršila nevídaná vlna tornád v USA. Zajišťovny za první čtvrtletí hlásí ztrátové hospodaření. Čeká se proto, že zajistné sazby ještě vzrostou. Ovlivní to hlavně majetková pojištění.

Tento vývoj dopadá i na český pojistný trh. Pojišťovny platí zajistitelům čím dál více: podle souhrnných údajů v roce 2007 zaplatily pojišťovny zajišťovnám za neživotní pojistky celkem 21 miliard korun, loni to bylo 26 miliard korun z hrubého pojistného 84 miliard korun. Tempo růstu se přitom průběžně zvyšuje. Šéf makléřské firmy INSIA Ivan Špirakus říká, že na konečných cenách pojistek pro domácnosti se zvýšené platby zajišťovnám zatím neprojevují – hlavně kvůli konkurenci, pojišťovny vyšší náklady absorbují samy.

„I když letošní rok je v našem regionu z pohledu živelních katastrof zatím příznivý, do vyjednávání o cenách zajištění promítnou zajistitelé jako globální hráči i události, které se odehrály jinde ve světě. A v tomto globálním měřítku je letošní rok na velké škody bohužel bohatý,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Jednání o zajišťovacích sazbách na příští rok, které se obvykle začínají otevírat na podzim, budou podle ní proto velmi složitá a bude další tlak na zvýšení sazeb.

Analytici upozorňují, že letošní škodní rok bude pro akcionáře evropských pojišťoven znamenat nižší dividendy. Podle Bloombergu zaplatily pojišťovny sdružené v indexu Stoxx Europe Insurance 600 na dividendách 51 procent zisku. Pro srovnání, po hurikánu Katrina a jiných neštěstích v roce 2005, který pojišťovny připravil o sto miliard dolarů, to bylo jen 38 procent zisku.

 

Jen tsunami v Japonsku přitom připavilo sektor minimálně o 50 miliard dolarů. Do toho nejsou zahrnuty škody ze zemětřesní a povodní v Austrálii a na Novém Zélandu ani tornáda ve Spojených státech. Zde se škody zatím souhrnně odhadují na zhruba 17 miliard dolarů. Meteorologové navíc očekávají i extrémní hurikánovou sezonu ve Spojených státech.
 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn