ÚvodO INSIAAktualityZáplavy upraví podobu povodňových map

Záplavy upraví podobu povodňových map

5. června 2013 | Rubriky: Aktuality

Zdroj: E15.cz
Letošní povodně by neměly mít zásadní vliv na budoucí maloobchodní ceny pojištění nemovitostí v ČR. Podle Ivana Špirakuse, generálního ředitele makléřské pojišťovací společnosti Insia, může nepřízeň počasí mít vliv spíše na dodatečné zpřesnění povodňových map.

„Dojde k reálnému ověření funkčnosti protipovodňových opatření, která byla přijata v dřívějších letech. Tam, kde nezafungovala, samozřejmě dojde k úpravám,“ doplnil. Dá se také očekávat jisté „zpřesnění“ práce pojišťoven a vyšší míra „individualizace“ při řešení škod.

Po záplavách v roce 2002 totiž zajišťovny (pojišťovny pojišťoven) nebyly ochotné krýt katastrofická rizika (především povodeň a záplavu, vichřici nebo krupobití) v takzvaných proporčních zajistných smlouvách, a podílet se tak téměř na každé škodě, kterou pojišťovny z přírodních rizik utrpí.

Rizika jsou proto od roku 2003 kryta už pouze neproporčními katastrofickými smlouvami. Proto cena zajištění po záplavách v roce 2002 výrazně vzrostla a v důsledku toho došlo po roce 2002 na celém českém trhu k navýšení cen majetkového pojištění zhruba o deset až 15 procent. „To však v žádném případě neznamená, že k podobné situaci dojde automaticky i nyní“, upozornil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Špirakus zvýšení tlaku světových zajišťoven na zvednutí pojistného českých pojišťoven neočekává. Velké světové zajišťovny prý za letošní první kvartál vykázaly nebývalý přebytek prostředků. „Hurikánová sezona nebyla náročná a rozměry pojistných škod v ČR jsou z jejich pohledu spíše marginální,“ uvedl Špirakus. Aby se na trhu hýbalo s cenami globálně, musel by objem škod přesáhnout úroveň z roku 2002, tedy přibližně 60 miliard korun.

Do terénu vyrazily stovky likvidátorů
Pojišťovny kvůli povodním zprovozňují informační sekce pro klienty na svých webech, mobilizují likvidátory škod a navyšují stavy na vytížených call centrech. Na přesčasech útvaru příjmu pojistných událostí v ČSOB Pojišťovně se podle mluvčího Petra Milaty podílejí i pracovníci jiných oddělení. „V terénu máme všechny mobilní techniky a denně vytváříme nový profil aktuální povodňové mapy, podle které je budeme rozmísťovat do území, která byla velkou vodou zasažena nejvíce a kde už lze začít s prohlídkami škod,“ uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek. Uniqa pojišťovna pro zrychlení hlášení událostí upravila svůj web. V rámci posílení kapacit také přesouvá likvidátory škod z Moravy do Čech. Česká pojišťovna poskytla na facebookovém profilu podrobné informace o tom, jak postupovat při zasažení povodněmi. Kooperativa pojišťovna klientům zasílá SMS zprávy se základními kontakty, na které se mohou obracet s hlášením škod.

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn