ÚvodBlogCo udělat, abyste měli v roce 2019 více peněz?

Co udělat, abyste měli v roce 2019 více peněz?

10. ledna 2019 | Rubriky: Blog

Co udělat, abyste měli v roce 2019 více peněz?

Máte často hluboko do kapsy a nevíte, jak se
z toho začarovaného kruhu dostat? Změňte to! Využijte začátek nového roku a dejte si předsevzetí, které vám změní život. Udělejte si pořádek ve vašich financích a začněte konečně žít!Přehled: Jak zlepšit finanční situaci

Mějte peníze pod kontrolou – spočítejte si veškeré své příjmy a výdaje a vyjde vám, kde a kolik jste schopni měsíčně ušetřit.
Zjistěte komu, kolik a za co platíte – zkontrolujte, kolik přesně platíte za úvěry, kreditky, energie, telefon či internet.
Ušetřete na pravidelných výdajích – právě v případě energií, telefonu nebo bankovních služeb se na trhu vždycky najde levnější nabídka. A ušetřená stovka se stovkou se sejde.
Odkládejte si peníze stranou – doporučuje se mít na běžném či spořicím účtu vždy k dispozici alespoň trojnásobek měsíčních výdajů.
Nepůjčte si peníze na zbytečnosti – peníze byste si měli půjčovat jen k investování, třeba do bydlení. Rozhodně ne na krátkodobou spotřebu.
Nejdražší jsou kontokorent a kreditka – když už nakupujete na dluh, tak zvolte produkt
s výhodnějšími podmínkami. Pro delší splácení je vhodnější spotřebitelský úvěr.

Začít můžete hned

Sestavte si finanční plán. Stačí vám k tomu tužka a papír.

Udělejte si seznam běžných výdajů své domácnosti. Zahrňte do plánu i dlouhodobější cíle – třeba nový televizor nebo blížící se dovolenou. Nezapomeňte do tabulky zahrnout i rezervu pro nepředvídatelné okolnosti. Případně můžete využít i některou z aplikací pro chytrý telefon.

sporeni

Jak na to

Podle povahy výdajů rozdělte své příjmy na tři hromádky, které nejlépe spravujte odděleně.

Běžné výdaje (nájem, telefon a energie, potraviny či oblečení) hraďte výhradně z peněz, které máte k dispozici na běžném účtu.

Pro mimořádné výdaje mějte rezervu na spořicím účtu, kam odborníci doporučují odkládat přibližně desetinu měsíčního příjmu. Ideální je mít stranou alespoň trojnásobek měsíčních výdajů.

Pro budoucnost, tedy na bydlení nebo důchod, si odkládejte do nějaké formy investičního produktu (např. stavební spoření, doplňkové penzijní spoření apod.)

Kde vzít peníze navíc

Myslíte si, že nemáte kde ušetřit? Nezoufejte. Spořit se dá i po stokorunách měsíčně, které už teď máte k dispozici, jen o nich nevíte. Mohou to být peníze za předražený mobilní tarif, nevýhodnou smlouvu s dodavatelem energií apod.

Dříve, než si začnete utahovat opasek, zaměřte se na výdaje tohoto druhu. Možná budete překvapeni, o kolik je lze stáhnout. Je pravděpodobné, že objevíte peníze navíc.

Máte strach, že peníze projíte nebo utratíte za věci, které nepotřebujete? Zřiďte si trvalý příkaz, kterým peníze budete posílat na spořicí účet hned z výplaty.

Odkládejte si peníze stranou

Nikdy nevíte, co se přihodí, a proto je důležité, abyste si odkládali peníze stranou. Na běžném nebo spořícím účtu byste měli mít alespoň trojnásobek měsíčních výdajů pro případ, že byste museli zaplatit něco, s čím jste nepočítali.

Pro lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě a vyjdou sotva s odřenýma ušima, je samozřejmě složitější začít si odkládat nějakou tu korunu stranou. Ale ne nemožné! Aby si člověk mohl odložit stranou alespoň něco málo z toho, co má, musí mít přehled nejen o příjmech, ale hlavně o svých výdajích.

Pozor na dluhy

Podle bankéře Vladimíra Málika z mBank je pro rozpočet největší hrozbou neuvážené zadlužování.

V optimálním případě bychom si měli půjčovat jen za účelem investic, tedy do bydlení nebo třeba na rozjezd podnikání. Případně na nutnosti jako lednice nebo auto pro dojíždění do práce z obce, ze které je špatné spojení. Pokud možno ale ne na spotřebu, z dovolené na dluh vám totiž kromě krásných zážitků zbude také další měsíční splátka. Je přitom třeba mít na paměti, že i banální půjčka může při souběhu neblahých okolností skončit exekucí nebo osobním bankrotem,” uvedl Málik.

Jak dále uvedl, klíčem k rozumnému nakládání s penězi je disciplína. „Musíte si hlídat, za co utrácíte, a mít přehled o pravidelných výdajích. Přitom nestačí si jen do tabulky zapsat, kolik platíte za telefon. Dobré je si měsíčně nebo klidně čtvrtletně zbilancovat, jak se váš finanční plán daří plnit, kde jsou ještě rezervy a jak se vyvíjejí vaše potřeby,” dodal bankéř.

Rádi byste si udělali pořádek ve svých financích, ale nevíte jak na to? Naši specialisté ze sítě INSIA vám rádi pomůžou, neváhejte nás kontaktovat.

KONTAKTUJTE NÁS

Zdroj: Novinky.cz
novinky

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři