ÚvodBlogJak se zachovat, když srazíte zvíře?

Jak se zachovat, když srazíte zvíře?

5. srpna 2021 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Jak se zachovat, když srazíte zvíře?

Srážka se zvěří patří mezi časté dopravní nehody a rozhodně to není nic příjemného. Někdy stihne řidič včas zareagovat a zabrání tak střetu a poničení vozidla, jindy to možné není. Jak by se měl člověk na silnici chovat, aby minimalizoval rizika a co dělat, když už ke srážce dojde?


Základem je prevence

Pokud chcete riziko střetu se zvěří minimalizovat, měli byste samozřejmě jezdit opatrně. Když uvidíte značku „pozor zvěř“, tak je potřeba brát ji vážně. Také byste neměli jezdit těsně kolem nevysekaných krajnic. Když uvidíte přecházet například srnku, tak myslete na to, že je pravděpodobně součástí stáda, a proto se do vozovky mohou kdykoliv vyřítit další zvířata.

Pozor na prudké stržení volantu

Když už je střet nevyhnutelný, myslete na to, že prudké stržení volantu není to nejšťastnější řešení. Je prokázáno, že je bezpečnější čelní náraz, než riskantní stržení volantu. Můžete se totiž srazit s protijedoucím autem, narazit do stromu nebo auto převrátit.

Zachovejte klid

Když už ke srážce dojde, tak bezpečně zastavte u krajnice, zapněte výstražná světla a umístěte výstražný trojúhelník. Zavolejte policii, ta informuje myslivce. V žádném případě neodvážejte zvíře domů. Jednak může být nemocné, jednak můžete být obviněni z pytláctví. Vyfoťte vozidlo i sražené zvíře. Nakonec nahlaste střet se zvířetem pojišťovně.

Jaké pojištění se hodí?

Pokud nechcete opravu platit ze své kapsy, musíte mít havarijní pojištění nebo připojištění střetu se zvěří. Z havarijního pojištění náklady na opravu pokryjete, ale můžete tím přijít o bonusy, které se v dalším roce odrazí na výši pojistného.

Doporučujeme mít uzavřené jak havarijní pojištění, tak i připojištění střetu se zvěří. Sami si pak určíte, ze kterého budete škodu hradit. Před finálním rozhodnutím porovnejte výše krytí, spoluúčast a vliv na bonusy. Abyste zjistili, které pojištění se víc vyplatí.

Je rozdíl mezi divočákem a psem

Není srážka jako srážka. Když srazíte divoké zvíře, třeba divočáka, pomůže vám jedině havarijní pojištění nebo pojištění pro střet se zvěří. Divočák nikomu nepatří, takže byste neměli škodu po kom vymáhat.

A když srazíte domácí zvíře, třeba psa? Pak je vina na straně jeho vlastníka, který za něj nese zodpovědnost a je povinen škodu uhradit.

Překousané kabely? Na ty se pojištění nemusí vztahovat …

Pojištění pro střet se zvěří nemusí krýt překousané kabely kunou nebo jinými hlodavci. Raději si pečlivě zkontrolujte pojistné podmínky, popřípadě nás kontaktujte.

TIP: Pro maximální pohodlí při vašem cestování doporučujeme před cestou nainstalovat mobilní aplikaci AutoMobil. Při řešení srážky či nehody je totiž člověk ve stresu a mnohdy si nemůže vzpomenout, jak správně postupovat. Proto je v aplikaci návod, který řidiče vede krok po kroku a pomůže mu danou situaci vyřešit. Navíc dokáže pomoct i s nákupem a správou elektronické dálniční známky. Aplikace je zdarma a k dispozici pro Android i iOS.

google-play-badgeapp-store_cz-01

Chcete mít jistotu, že vaše riziko obsahuje riziko srážky se zvěří? Neváhejte nás kontaktovat pomocí kontaktů níže, specialisté ze sítě INSIA vám rádi pomůžou, popřípadě zdarma zkontrolují vaši současnou pojistnou smlouvu.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři