ÚvodBlogJak zažádat o odškodnění, když uklouznete na chodníku a zraníte se

Jak zažádat o odškodnění, když uklouznete na chodníku a zraníte se

14. ledna 2021 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Jak zažádat o odškodnění, když uklouznete na chodníku a zraníte se

Věděli jste, že když uklouznete na namrzlém chodníku a zraníte se, můžete žádat o odškodnění? Za stav chodníku je totiž podle zákonu o pozemních komunikacích zodpovědný jeho vlastník. To často bývá obec. Pojďme se společně podívat na to, jak na to!

 

 

Žádat odškodnění můžete na vlastníkovi chodníku

Kompenzace může dosáhnout i několika desítek tisíc korun. Podle zákona o pozemních komunikacích má poškozený nárok na odškodnění. Vlastník totiž odpovídá za stav chodníku i za škodu, která byla poškozenému pádem způsobena.

Někdy se však může stát, že odpovědnost za škodu neponese nikdo. Soudy potvrdily, že když má chodník malý dopravní význam a není zařazen do plánu zimní údržby města, neporušuje obec svou právní povinnost ani obecnou prevenční povinnost, pokud ho v zimě neudržuje.

Pokud se tedy stane úraz na komunikaci, která je označena tak, že se v zimě neudržuje, nemá poškozený po kom žádat odškodnění. Na druhou stranu ale obec nemůže takto označit jakýkoliv chodník, a zbavit se tak případného rizika vyplácet odškodnění. Obec totiž nesmí vyřadit z údržby komunikace, které mají zásadní dopravní význam.

Pokud si myslíte, že jste se zranili na chodníku, který má být udržovaný, třeba proto, že po něm chodíte nejkratší cestou na autobus a využívá ho hodně lidí, můžete tuhle námitku použít u soudu. Na něm pak bude zhodnotit, zda obec měla právo označit komunikaci za neudržovanou.

Co si připravit?

Kvůli odškodnění za zranění je třeba se obrátit písemně na vlastníka chodníku, nejčastěji tedy přímo na obec.

Doporučujeme uvést místo, datum a čas vzniku škodné události, detailní popis okolností, pořídit fotodokumentaci, zajistit kontakt na svědky. A také zajistit si lékařskou zprávu – posudek o bolestném a ztížení společenského uplatnění, dále obstarat si potvrzení o ztrátě na výdělku a nezapomenout na doklady o výdajích v hotovosti – cestovné k lékaři, náklady na léky, poplatky a podobně.

Můžete žádat i náhradu za ztrátu na výdělku. Nárok máte také na náhradu případné věcné škody. Je samozřejmě potřeba to prokázat a podložit relevantní dokumentací.

Chce to trpělivost...

Není to rychlý ani jednoduchý proces. Každopádně bezprostředně po zranění by vaše další kroky měly vést (pokud je to možné):

  • k zajištění svědků
  • k fotodokumentaci místa
  • a následně k lékaři, který klienta vyšetří a vystaví lékařskou zprávu

Uschovejte si doklady o všech výdajích, které kvůli zranění musel zaplatit

Zajímavost:

Po majiteli domu stojícího u chodníku nelze žádat odškodnění. Už před deseti lety přešla zodpovědnost přímo na vlastníky chodníků, zatímco dřív ji podle zákona měl vlastník přilehlé nemovitosti. Ale pozor: Když spadne rampouch ze střechy a způsobí úraz na hlavě, jde odpovědnost za majitelem nemovitosti.

Máte uzavřené nějaké pojištění a chcete mít jistotu, že máte tu nejvýhodnější a nejlepší smlouvu na trhu? Napište nám nebo rovnou zavolejte, specialisté ze sítě INSIA vám rádi poradí!

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM
Zdroj: peníze.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři