ÚvodBlogLidé přestávají snít o vlastním bydlení kvůli rekordně drahým hypotékám. Blýská se na lepší časy?

Lidé přestávají snít o vlastním bydlení kvůli rekordně drahým hypotékám. Blýská se na lepší časy?

14. července 2022 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Lidé přestávají snít o vlastním bydlení kvůli rekordně drahým hypotékám. Blýská se na lepší časy?

Hypotéky nepřestávají zdražovat a sen o vlastním bydlení se tak spoustě Čechům rozplývá před očima. Růst hypotečních sazeb pokračuje i teď v červenci, kdy průměrná sazba překročila hranici 6 %. Situace je v současné době pro spoustu lidí neúnosná, protože na tak vysoké splátky zkrátka nemají.


Proč úrokové sazby rostou?

Za růstem sazeb stojí opětovné navýšení základní sazby ČNB z 23. června. Dvoutýdenní repo sazba vzrostla o 1,25 procentního bodu na 7 %. A většina bank tak v reakci na růst základní sazby zdražila hypotéky.

Kdy se začne blýskat na lepší časy?

V současné chvíli nikdo přesně neví, kdy se růst úrokových sazeb zastaví a začne klesat. Nadějí by mohl být nový guvernér ČNB, Aleš Michl, který uvedl, že nehodlá pokračovat ve zvyšování základních sazeb. Šance tu tedy je. Jak to ale skutečně bude, nám ukáže až čas.

Nejvíc zdražují hypotéky s fixací na jeden rok

Nejvýraznější nárůst sazeb zaznamenaly hypotéky do 80 % odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok. Ty v průměru za poslední měsíc vzrostly o 0,61 procentního bodu na 6,53 %. Sazba hypoték s fixací na tři roky se zvýšila průměrně o 0,53 procentního bodu na 6,41 %, s fixací na pět let o 0,49 procentního bodu na 6 % a s fixací na 10 let o 0,51 procentního bodu na 6,04 %.

Nejdražší jsou hypotéky nad 80 % LTV a fixací na 3 roky

Nejdražší zůstávají hypotéky nad 80 % odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky. Ty banky zdražily za poslední měsíc o 0,69 procentního bodu a v průměru je nabízejí za 6,79 %.

Měsíční splátky se výrazně prodražují

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 % p. a. činí v červenci 23 074 korun.

Co s tím?

Situace na hypotečním trhu je turbulentní a strašák v podobě dalšího zdražování tam stále je. Někteří experti doporučují zájemcům o hypotéku, aby hypotéku fixovali maximálně na 3 roky. A to klidně za cenu vyšších úroků, protože tak budou mít jistotu, že v dnešních sazbách nebudou muset být příliš dlouho. Je sice pravda, že momentálně většina bank neuplatňuje sankci za předčasné splacení, a i mimo výročí fixace lze vybrat jinou banku, ale to co je dnes, nemusí platit i za rok.

Pomůžeme vám sjednat hypotéku

Pokud uvažujete o hypotéce, určitě se na nás neváhejte obrátit. I navzdory zdražování vám v této nelehké době pomůžeme sehnat nejvýhodnější úvěr na trhu. Zajímá vás něco dalšího? Kontaktujte nás, makléři ze sítě INSIA vám rádi poradí!

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři