ÚvodBlogSilný vítr trápí Česko! Víte, co dělat, když vám poničí majetek?

Silný vítr trápí Česko! Víte, co dělat, když vám poničí majetek?

17. února 2022 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Silný vítr trápí Česko! Víte, co dělat, když vám poničí majetek?

Česko se probudilo do drsného čtvrtečního rána. Bez elektřiny je v současné chvíli 300 000 domácností! Nejhorší je situace na východě Čech. Silný vítr dokonce dokázal strhnout i střechu muzea. Postihlo neštěstíi vás? Přinášíme pár tipů, jak postupovat, když se vichřice pustí i do vašeho majetku!


Pozor na spadlé stromy nebo větve na autech

Silný vítr stihl během pár hodin napáchat spoustu škod. Například škody na autě pokryje havarijní pojištění. Pokud jej nemáte, může pomoci připojištění v rámci povinného ručení. Zkontrolujte svou pojistku, v minulosti pojišťovny přidávaly k povinným ručením i balíček pojištění proti živlům zdarma. Třeba budete mít štěstí...

TIP: Nejlepší je mít havarijní pojištění doplněné o variantu Allrisk. To obsahuje krytí živelních škod, havárie, vandalismu, odcizení nebo také střetu se zvěří a poškození vozidla zvířetem. 

autoponicene

Utržená střecha

Poničená střešní krytina je jednou z nejčastějších škod, které za sebou vichřice nechá. Zde pomůže pojištění majetku, které zahrnuje i ochranu proti přírodním živlům. Za vichřici pojišťovny považují vítr o rychlosti minimálně 75 km/h, výjimečně je v pojistných podmínkách 60 km/h.

Pojišťovny zpravidla vycházejí z údajů nejbližší meteorologické stanici. Když nelze prokázat rychlost větru, budete muset doložit, že vítr poničil i jiné budovy v okolí.

střechaponicena

Jak postupovat, když vám vítr poničí majetek?

1. Zajistěte bezpečnost

Ze všeho nejdříve se ujistěte, že se škoda nešíří a nikoho neohrožuje. Pokud hrozí, že škoda může napáchat další neplechu, tak udělejte vše proto, abyste ji v tom zabránili.

2. Vše zdokumentujte

Až bude zajištěná bezpečnost, tak vzniklou škodu zdokumentujte. Nafoťte a natočte všechny poškozené věci, třeba na mobil. Nezapomeňte pořídit i detailní záběry, čím detailnější fotodokumentace, tím lépe!

3. Škodu nahlaste

Až budete mít škodu zaznamenanou, tak ji oznamte vaší pojišťovně. Připravte si číslo pojistné smlouvy, budete jej potřebovat. Škodu můžete nahlásit i on-line, do formuláře na webových stránkách můžete přiložit veškeré dokumenty v elektronické podobě.

TIP: Škodu nahlaste co nejdříve! Při pozdějším oznámení riskujete, že vám pojišťovna nevyplatí plnění
v plné výši. 

4. Na odstranění škody se dohodněte s pojišťovnou

Než se vrhnete na odstranění škody nebo opravu majetku, domluvte se na postupu s pojišťovnou.
Je vhodné poničené věci shromáždit, aby je mohl likvidátor pojišťovny při prohlídce zkontrolovat. 

TIP: Pokud musíte škodu napravit nebo odstranit ze závažného důvodu, na souhlas pojišťovny čekat nemusíte. To platí například v případě, kdy vichřice strhne střešní krytinu a vám zatéká do domu.

TIP #2: Když to půjde, nevyhazujte zničené věci a počkejte na příjezd likvidátora pojišťovny.

Na odpovědnost nespoléhejte

Poničil vám střechu nebo auto pokácený strom ze sousedovy zahrady? Myslíte si, že škodu pokryje pojištění odpovědnosti souseda? Pokud k pádu stromu došlo v důsledku vichřice, není to vina souseda a škodu budete muset řešit s vaší pojišťovnou. Plnění čekejte jen v případě, že máte k pojištění majetku sjednáno připojištění přírodních živlů.

Pozor na zastaralé smlouvy

Doporučujeme, abyste pojistky pravidelně kontrolovali. Pojištění dobře slouží svému účelu, když se
s ním průběžně pracuje. Spousta lidí má smlouvy, které uzavřeli před mnoha lety. Že je něco v nepořádku zjistí až ve chvíli, kdy je pozdě. 

Tip: Pojistky je vhodné aktualizovat alespoň každé dva roky nebo v případě, že se změní hodnota majetku.

Spadl vám na auto strom? Utrhla vám vichřice kus střechy? Chcete mít jistotu, že jsou vaše smlouvy v pořádku? Kontaktujte nás, naši specialisté ze sítě INSIA vám rádi pomůžou!

 

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Zdroj: novinky.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři