ÚvodBlogSrážených zvířat přibývá! Jak se zachovat při srážce?

Srážených zvířat přibývá! Jak se zachovat při srážce?

10. listopadu 2022 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů | Pojištění firem

Srážených zvířat přibývá! Jak se zachovat při srážce?

Podzim a zima jsou roční období, během kterých častěji dochází ke střeti se zvěří. Stáda srnek, divočáci, lišky, zajíci a další zvířatamigrují za potravou a při snížené viditelnosti na vozovce může dojít k nepříjemným situacím. Někdy stihne řidič včas zareagovat a zabrání tak střetu a poničení vozidla, jindy to možné není.co dělat, když dojde ke srážce?

 

Střetů se zvěří je čím dál více

Od loňského října do letošního března došlo na domácích silnicích podle policejních dat k 7225 srážkám se zvěří. Nehody za sebou zanechaly škody přesahující 330 milionů korun. Nejde jen o problém samotného Česka. Například v Evropě dochází za rok průměrně k 500 000 střetů vozidel s lesní zvěří. Na silnicích při těchto kolizích zemře přibližně 300 lidí a dojde ke 30 000 zranění posádek.

Jak minimalizovat riziko střetu se zvěří

Pokud chcete riziko střetu se zvěří minimalizovat, měli byste samozřejmě jezdit opatrně. Když uvidíte značku „pozor zvěř“, tak je potřeba brát ji vážně. Také byste neměli jezdit těsně kolem nevysekaných krajnic. Když uvidíte přecházet například srnku, tak myslete na to, že je pravděpodobně součástí stáda, a proto se do vozovky mohou kdykoliv vyřítit další zvířata.

Pozor na prudké stržení volantu

Když už je střet nevyhnutelný, myslete na to, že prudké stržení volantu není to nejšťastnější řešení. Je prokázáno, že je bezpečnější čelní náraz, než riskantní stržení volantu. Můžete se totiž srazit s protijedoucím autem, narazit do stromu nebo auto převrátit.

Zachovejte klid

Když už ke srážce dojde, tak bezpečně zastavte u krajnice, zapněte výstražná světla a umístěte výstražný trojúhelník. Zavolejte policii, ta informuje myslivce. V žádném případě neodvážejte zvíře domů. Jednak může být nemocné, jednak můžete být obviněni z pytláctví. Vyfoťte vozidlo i sražené zvíře. Nakonec nahlaste střet se zvířetem pojišťovně.

Jaké pojištění se hodí?

Pokud nechcete opravu platit ze své kapsy, musíte mít havarijní pojištění nebo připojištění střetu se zvěří. Z havarijního pojištění náklady na opravu pokryjete, ale můžete tím přijít o bonusy, které se v dalším roce odrazí na výši pojistného.

Doporučujeme mít uzavřené jak havarijní pojištění, tak i připojištění střetu se zvěří. Sami si pak určíte, ze kterého budete škodu hradit. Před finálním rozhodnutím porovnejte výše krytí, spoluúčast a vliv na bonusy. Abyste zjistili, které pojištění se víc vyplatí.

Je rozdíl mezi divočákem a psem

Není srážka jako srážka. Když srazíte divoké zvíře, třeba divočáka, pomůže vám jedině havarijní pojištění nebo pojištění pro střet se zvěří. Divočák nikomu nepatří, takže byste neměli škodu po kom vymáhat.

A když srazíte domácí zvíře, třeba psa? Pak je vina na straně jeho vlastníka, který za něj nese zodpovědnost a je povinen škodu uhradit.

Překousané kabely? Na ty se pojištění nemusí vztahovat …

Pojištění pro střet se zvěří nemusí krýt překousané kabely kunou nebo jinými hlodavci. Raději si pečlivě zkontrolujte pojistné podmínky, popřípadě nás kontaktujte.

TIP: Pro maximální pohodlí při vašem cestování doporučujeme před cestou nainstalovat mobilní aplikaci AutoMobil. Při řešení srážky či nehody je totiž člověk ve stresu a mnohdy si nemůže vzpomenout, jak správně postupovat. Proto je v aplikaci návod, který řidiče vede krok po kroku a pomůže mu danou situaci vyřešit. Navíc dokáže pomoct i s nákupem a správou elektronické dálniční známky. Aplikace je zdarma a k dispozici pro Android i iOS.

google-play-badgeapp-store_cz-01

Chcete mít jistotu, že vaše riziko obsahuje riziko srážky se zvěří? Neváhejte nás kontaktovat pomocí kontaktů níže, specialisté ze sítě INSIA vám rádi pomůžou, popřípadě zdarma zkontrolují vaši současnou pojistnou smlouvu.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři