ÚvodBlogVše zdražuje! Jak mít více peněz v roce 2023?

Vše zdražuje! Jak mít více peněz v roce 2023?

26. ledna 2023 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů | Pojištění firem

Vše zdražuje! Jak mít více peněz v roce 2023?

Nacházíme se v nelehkých časech. Vše se zdražuje, máme tu rekordní inflaci a spousta lidí musí počítat každou korunu. Letos si proto musíme dávat opravdu velký pozor na to, abychom s penězi zacházeli uvážlivě. Přinášíme vám pár tipů, jak si udělat pořádek ve financích, abyste jich letos měli co nejvíce!

 

Jak zlepšit vaši finanční situaci

✔ Mějte peníze pod kontrolou – spočítejte si veškeré příjmy a výdaje, abyste zjistili, kde a kolik jste schopni měsíčně ušetřit.
✔ Zjistěte komu, kolik a za co platíte – zkontrolujte, kolik platíte za úvěry, kreditky, energie, telefon či internet.
✔ Ušetřete na pravidelných výdajích – v případě energií, telefonu nebo bankovních služeb se na trhu vždycky najde levnější nabídka. A ušetřená stovka se stovkou se sejde.
✔ Odkládejte si peníze stranou – mějte na běžném či spořicím účtu vždy k dispozici alespoň trojnásobek měsíčních výdajů.
✔ Nepůjčujte si peníze na zbytečnosti – peníze byste si měli půjčovat jen k investování, třeba do bydlení. Rozhodně ne z rozmaru a na krátkodobou spotřebu.
✔ Nejdražší jsou kontokorent a kreditka – když už nakupujete na dluh, tak zvolte produkt
s výhodnějšími podmínkami. Pro delší splácení je vhodnější spotřebitelský úvěr.

Finanční plán je základ

Sepište si seznam běžných výdajů vaší domácnosti. Stačí vám k tomu tužka a papír. Nezapomeňte do plánu zahrnout i všechny vaše dlouhodobější cíle, jako například nový televizor nebo blížící se dovolenou. Zahrňte do tabulky i rezervu pro nepředvídatelné okolnosti. Skvěle posloužit může i některá z aplikací pro chytrý telefon.

blog2023

Zjistěte co nejdříve, na čem jste

  • Své příjmy rozdělte na tři hromádky, které spravujte odděleně. Běžné výdaje jako nájem, telefon, energie, potraviny či oblečení, hraďte výhradně z peněz, které máte k dispozici na běžném účtu.
  • Pro mimořádné výdaje mějte rezervu na spořicím účtu, přibližně desetinu měsíčního příjmu. Ideální je mít stranou alespoň trojnásobek měsíčních výdajů.
  • Pro budoucnost, tedy na bydlení nebo důchod, si odkládejte do nějaké formy investičního produktu (např. stavební spoření, doplňkové penzijní spoření apod.).

CHCI PORADIT, JAK MÍT VÍCE PENĚZ

Kde vzít peníze navíc?

Myslíte si, že nemáte kde ušetřit? Nezoufejte. Spořit se dá i po stokorunách měsíčně, které už teď máte k dispozici, jen o nich nevíte. Mohou to být peníze za předražený mobilní tarif, nevýhodnou smlouvu s dodavatelem energií apod.

Dříve, než si začnete utahovat opasek, zaměřte se na výdaje tohoto druhu. Možná budete překvapeni, o kolik je lze stáhnout. Je pravděpodobné, že objevíte peníze navíc.

Máte strach, že peníze projíte nebo utratíte za věci, které nepotřebujete? Zřiďte si trvalý příkaz, kterým peníze budete posílat na spořicí účet hned z výplaty.

Odkládat peníze stranou je důležité

Nikdy nevíte, co se přihodí, a proto byste na běžném nebo spořicím účtu měli mít alespoň trojnásobek měsíčních výdajů pro případ, že byste museli zaplatit něco, s čím jste nepočítali.

Pro lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě a vyjdou sotva s odřenýma ušima, je samozřejmě složitější začít si odkládat nějakou tu korunu stranou. Ale ne nemožné! Aby si člověk mohl odložit stranou alespoň něco málo z toho, co má, musí mít přehled nejen o příjmech, ale hlavně o svých výdajích.

prasatko2023

Nepůjčujte si, pokud to není nutné

Zadlužování je nebezpečné. Zadlužovat byste se měli jen chytře, například když jde o bydlení nebo rozjezd podnikání. Když to jinak nepůjde, lze eventuálně uvažovat i o půjčce na novou lednici, bez které se skutečně neobejdete nebo auto na dojíždění do práce. Určitě si ale nepůjčujte na věci, které nepotřebujete, jako jsou nová televize nebo dovolená.

Jde o to, že i banální půjčka může roztočit kolotoč dluhů, ze kterého se pak člověk špatně dostává. V krajních případech může takový kolotoč končit exekucí nebo osobním bankrotem. Hlídejte si, za co a kolik utrácíte. Mějte přehled o pravidelných výdajích. Jednou měsíčně nebo klidně čtvrtletně vyhodnoťte, jak se vám daří finanční plán plnit, kde jsou ještě rezervy a jak se vyvíjí vaše potřeby.

Pokud jste řidič, tak pozor na zbytečné pokuty

I když to může působit úsměvně, pokuty patří mezi ty nejzbytečnější výdaje vůbec. Ať už jde o pokutu za parkování, telefonování za jízdy, překročení rychlosti nebo třeba za to, že u sebe v autě nevozíte všechny potřebné dokumenty a povinnou výbavu. Třeba za nepředložení zelené karty můžete dostat pokutu až do výše 3 000 Kč. A přitom si ji stačí nahrát do mobilu, protože Ministerstvo financí nově umožnilo předkládat zelenou kartu v digitální podobě.

 

Chcete si udělat pořádek ve financích, ale nevíte, jak na to? Profesionálové ze sítě INSIA vám rádi poradí, kontaktujte nás.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři