ÚvodBlogZloději vyhlížejí konec chalupářské sezóny! Máte svou chalupu či chatu kvalitně pojištěnou?

Zloději vyhlížejí konec chalupářské sezóny! Máte svou chalupu či chatu kvalitně pojištěnou?

8. září 2022 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Zloději vyhlížejí konec chalupářské sezóny! Máte svou chalupu či chatu kvalitně pojištěnou?

Léto se chýlí ke konci a chataři a chalupáři začnou brzy zazimovávat své rekreační objekty. A protože chata nestojí před domem, ale většinou v rekreační oblasti, která je přes podzim a zimu neobydlená, hrozba krádeže či vandalismu je obrovská. Víte, jak svoji chatu nebo chalupu nejlépe ochránit?

 

Pojištění zdraví, domácnosti či auta má většina lidí vyřízené. S pojištěním rekreační nemovitosti už to tak samozřejmé není, ačkoliv je chataření a chalupaření jedna z nejoblíbenějších forem odpočinku.

Jak dobře ochránit svoji chalupu či chatu?

Nejenom zazimování chalup či chat, ale i jejich zabezpečení před přírodními živly či zloději, řeší před blížící se zimou valná většina chalupářů.

Preventivními opatřeními si totiž můžete ušetřit mnoho nepříjemností a peněz, které byste jinak museli za odstranění škod zaplatit ze svého. Pochopitelně pomoci vám může i správně nastavené pojištění majetku. Přinášíme několik rad a doporučení, jak pojištění správně nastavit i na co si při jeho sjednávání dát pozor.

Řešením je na míru připravené pojištění rekreačních objektů

Úplným základem je pojištění správně nastavit a ze široké nabídky pojišťoven vybrat variantu, která bude pro konkrétní typ nemovitosti vhodná. Především je třeba správně nastavit pojistné částky a zvážit, zda pojistit jen nemovitost nebo i vybavení domácnosti. Důležité je i zvolit odpovídající zabezpečení a ohlídat si možné výluky, které z pojistné smlouvy vyplývají.

Neméně důležité je pojištění odpovědnosti. Smysl tohoto pojištění oceníte ve chvíli, kdy například spadlý strom stojící na vašem pozemku poškodí sousedovu střechu, či třeba uvolněná taška z vaší střechy způsobí škodu na autě souseda.

TIP: Zkontrolujte, zda pojištění kryje všechna rizika

Při sjednávání pojištění si ověřte, zda obsahuje krytí všech rizik, která vaši nemovitost mohou ohrozit, základní pojištění totiž zpravidla všechna rizika neobsahuje.

Sjednejte si i pojištění domácnosti

Pokud máte chatu či chalupu vybavenou i cennějšími předměty (například elektronika, obrazy apod.), které by vám mohli zloději případně odcizit, nezapomeňte na sjednání pojištění domácnosti, a také pojištění umění. Nezapomínejte také na připojištění odpovědnosti z držby nemovitosti.

chata2

Co se může stát? Ukažme si to na příkladu pana Oldřicha

Pan Oldřich po příjezdu na chalupu zjistil, že ji navštívil nezvaný host a ukradl sekačku a drobnou elektroniku v celkové hodnotě 25 tisíc korun. Navíc se snažil odnést starožitnou skříň, která ovšem byla nad jeho síly a poškodil ji. Pan Oldřich ihned zavolal policii a vše nahlásil pojišťovně. Co by měla jeho pojistná smlouva obsahovat, aby se dočkal náhrady?

Ukradené věci patří do domácnosti. Musí být tedy pojištěna domácnost, nejenom nemovitost. Nehoda by se řešila v rámci rizika krádeže nebo odcizení. Při jeho sjednání si nezapomeňte zjistit předem, jaké zabezpečení domu pojišťovna vyžaduje. Jinak může odmítnout vyplatit náhradu za ukradené věci nebo bude výplata peněz krácena.

U chat a chalup obvykle platí, že požadavky pojišťovny na zabezpečení bývají přísnější než u bytu nebo domu, kde se běžně bydlí. Rekreační nemovitosti bývají po nějakou dobu opuštěné, roste tak příležitost pro „nezvanou návštěvu“.

Je dobré počítat i s tím, že pachatel nejen něco ukradne, ale také některé vybavení zničí nebo poškodí. To by pojišťovna řešila v rámci pojištění odcizení, nebo vandalismu.

Při uzavírání smlouvy si tedy nechte vše pečlivě vysvětlit a zjistěte si, co se skrývá ve výlukách k předmětnému pojištění.

Pokud vlastníte chatu či chalupu, investujete do ní své peníze, pravidelně zde trávíte čas a do budoucna třeba uvažujete o přestěhování na stáří, zamyslete se také nad jejím pojištěním. Předejdete tak finančním nepříjemnostem v případě nenadálých událostí.

Při pojištění chaty či chalupy je stejně jako u jiného bydlení vždy třeba rozlišovat pojištění nemovitosti a domácnosti.

Má pojištění rekreačních nemovitostí nějaká specifika?

Pojištění rekreačního objektu může být v tomto případě dobrou investicí. Za pár stovek ročně ušetříte tisícové náklady při vloupání a poničení vybavení. Pokud se tedy zamýšlíte nad tím, kde svou chatu pojistit, tak nás neváhejte kontaktovat.

A jak se s končící chalupářskou sezónou vypořádáváte vy? Chcete mít jistotu, že máte vhodné pojištění? Tak nás neváhejte kontaktovatProfesionálové ze sítě INSIA vám rádi poradí.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

 

Zdroj: oPojištění.cz
opojisteni

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři