ÚvodBlogChystáte se na lyžovačku do Itálie? Pozor na nové povinnosti na sjezdovkách!

Chystáte se na lyžovačku do Itálie? Pozor na nové povinnosti na sjezdovkách!

25. listopadu 2021 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Chystáte se na lyžovačku do Itálie? Pozor na nové povinnosti na sjezdovkách!

Rakousko je od pondělí uzavřené všem turistům. Lyžaři, kteří si chtěli zajet do Alp, tak mají nyní smůlu. Je navíc možné, že hranice budou zavřené více jak plánovaných deset dní a naši lyžaři tak zamíří lyžovat do Itálie. Víte, že se v Itálii změnil zákon, který stanovuje pravidla chování na sjezdovkách? Tato nová vyhláška vstoupí v platnost k 1. lednu 2022.

Povinné pojištění odpovědnosti

Každý lyžař na sjezdovce bude muset mít platné pojištění, které kryje jeho občanskoprávní odpovědnost za škody nebo úrazy způsobené třetím osobám. Provozovatelé lyžařských areálů, s výjimkou těch vyhrazených pro běžecké lyžování, budou tak povinni nabízet při zakoupení skipasu i toto pojištění. V případě, že pojištění mít nebudete, může vám kontrola napařit pokutu od 100 do 150 EUR, a navíc vám zabavit i skipas.

V každém případě nebude nutné kupovat pojištění až u pokladny skiareálu, ale budete muset mít takové pojištění sjednané, a v případně kontroly jej doložit. K tomu se navíc uplatní nově pravidlo, že v případě kolize mezi lyžaři se bude předpokládat (pokud se neprokáže opak), že každý z nich se stejnou měrou podílel na vzniku případné škody. To znamená, že u nehod na svazích, u kterých bude těžké určit viníka, se bude přistupovat ke všem účastníkům jako ke spoluviníkům.

Zákaz lyžování pod vlivem alkoholu

Vyhláška výslovně zakazuje lyžování v opilosti v důsledku požití alkoholických nápojů a omamných a psychotropních látek. Mohou se provádět namátkové testy a v případě překročení hranice 0,5 gramu/litr alkoholu v krvi bude toto pokutováno vysokou pokutou v rozmezí od 250 do 1 000 EUR, při překročení 0,8 gramu/litr se pak jedná o trestný čin se všemi důsledky.

Pro osoby do 18 let je povinná přilba

Zmíněná vyhláška navíc posunuje hranici povinného nošení přilby ze čtrnácti na osmnáct let. Všichni milovníci alpského lyžování, snowboardingu a sáňkování, kterým ještě nebylo 18 let, tak budou muset nosit ochrannou přilbu. Ta bude muset vyhovovat všem technickým požadavkům obsaženým v normě UNI EN 1077:2008 a mít jasné značení CE. Pokuta za nesplnění povinnosti bude od 100 až 150 EUR.

Chystáte se na lyžovačku do zahraničí a chcete mít jistotu, že máte správně nastavené pojištění? Kontaktujte nás, specialisté z makléřské sítě INSIA vám rádi pomohou.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři