ÚvodBlogDůvěřuj, ale prověřuj. U externích účetních to platí dvojnásob

Důvěřuj, ale prověřuj. U externích účetních to platí dvojnásob

2. ledna 2019 | Rubriky: Blog

Důvěřuj, ale prověřuj. U externích účetních to platí dvojnásob

Vedení účetnictví je pro velkou část živnostníků a malých firem natolik komplikované, že jeho zpracování zadávají externím účetním nebo specializovaným firmám. Mnozí z nich žijí
v klidu, v přesvědčení, že je o jejich účetnictví dobře postaráno. To ale jen do té doby, než je
z omylu vyvede kontrola z finančního úřadu.

 

Ekonomika šlape, účetní nestíhají

Trendem, který zvyšuje riziko pokut pro podnikatele, je současné přetížení účetních. Ekonomika šlape, objemy zakázek, faktur, nákupů investičního majetku a další účetní položky rostou, ale účetních adekvátně s tím nepřibývá. Jsou proto přetížení a dělají chyby, kterých by se za normálních okolností nedopustili.

13940

Povinné pojištění a členství v komoře?

Živnostníci a malé firmy, které trpí důsledky činnosti nepoctivých účetních firem, proto požadují výrazné zlepšení svého postavení. Chtějí, aby účetní měli povinné členství v profesní komoře. Požadují také, aby podobně jako u daňových poradců byli účetní ze zákona pojištění na škody, které svým zákazníkům způsobí. Účetní se však povinnému členství brání. „Povinné členství a s tím související regulace není tou vhodnou cestou,“ říká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Připouští však, že pro podnikatele je nyní velmi těžké poznat, komu mohou své účetnictví svěřit. „Rozlišit seriózní subjekt – profesionála s relevantní odborností a zkušeností – není jednoduché a vzniká informační asymetrie mezi těmi podnikateli, kteří hledají, a podnikateli, kteří účetní služby nabízejí,“ souhlasí Libor Vašek.

Reference a kontrola pojištění profesní odpovědnosti

INSIA doporučuje vybírat externí účetní firmu opravdu pečlivě. Cena zde určitě není jediné ani hlavní kriterium výběru. Prověřte si reference několika současných zákazníků a ptejte se, jak spolupráce
s účetními probíhá, jak firma komunikuje v případě problémů, či při kontrole z finančního úřadu
a zda pravidelně dodává klientům účetní data. Představte si krizovou situaci, kdy vaše externí paní účetní (podniká sama jako OSVČ) bude 3 měsíce v nemocnici po úrazu. Jak dokážete převzít své účetnictví a předat je jiné firmě? Takový scénář je třeba vzít v úvahu, protože před finančním úřadem zodpovídá za vedení účetnictví výhradně podnikatel či jednatel firmy.

Chyba při zpracování účetnictví však může vzniknout i nedopatřením a následnou pokutu od finančního úřadu je pak jistě lépe uhradit z pojištění profesní odpovědnosti účetní firmy, než složitě vymáhat u soudu. Vedení účetnictví však patří dosud mezi profese, kde pojištění odpovědnosti není povinné, na rozdíl od řady jiných profesí, které INSIA monitoruje na specializovaném webu ProfesníOdpovědnost.cz. Proto lze doporučit, aby si každý podnikatel vyžádal od své účetní firmy certifikát o pojištění profesní odpovědnosti a nechal kvalitu pojištění zkontrolovat svého pojišťovacího makléře. Specialisté v INSIA poskytují tuto nadstandardní službu svým klientům zdarma.

Prověřujete důsledně pojištění svých dodavatelů? Nejste si jisti?

Specialisté na pojištění v síti INSIA vám pomohou  zkontrolovat kvalitu a rozsah pojištění profesní odpovědnosti  vaší účetní firmy, advokátů, daňových poradců či dalších obchodních partnerů.

KONTAKTUJTE NÁS

Šmejdi v účetnictví: po hrncích a stavebninách našli podvodníci další působiště

Celý článek najdete v týdeníku Euro
Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři