ÚvodBlogJak správně ochránit sbírku umění

Jak správně ochránit sbírku umění

20. června 2019 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Jak správně ochránit sbírku umění

Předměty, které mají uměleckou a sběratelskou hodnotu, vyžadují zvláštní ochranu. Nestačí je ochraňovat jen před zájmem specializovaných zlodějů, možných rizik je mnohem více. Co na tuto problematiku říká specialista Jiří Chvojka, který se problematice pojištění umění věnuje?K pojištění předmětů umělecké a sběratelské hodnoty se váže unikátní termín – pojistná ochrana „Z hřebíku na hřebík“. Mohl byste popsat, o co přesně jde? 

Pojištění z hřebíku na hřebík (nail to nail) je využíváno především pro pojištění výstav a začíná přípravou na odeslání na výstavu na místě stálého uložení díla (sejmutím z hřebíčku na stěně), je pojištěna přeprava na výstavu a instalace, dílo během výstavy a pak vše až do návratu díla „domů“ (pověšení na hřebík, ze kterého bylo sejmuto).

Většinou, když se pojišťují exponáty vysoké umělecké či sběratelské hodnoty, je třeba klást velký důraz na zabezpečení těchto děl proti odcizení. Mohl byste nastínit, jak má vypadat a působit adekvátní zabezpečovací zařízení? 

To je velmi složitá otázka a je zde mnoho faktorů. Obecně je vyžadováno dobré zabezpečení vstupu do objektu, včetně zabezpečení oken, které je doplněno alarmem a u vysokých hodnot je vyžadována i ostraha výstav ozbrojenou stráží.

Mohl byste konkrétně popsat ta nejčastější rizika, která mohou ohrozit hodnotné umělecké předměty a sbírky? A s jakými vůbec nejzajímavějšími riziky jste se ve své kariéře setkal? 

Nejvíc ohrožuje sbírky člověk. Stávají se škody na špatně zabalených a označených přepravovaných předmětech, škody, které vzniknou při nedostatečné ochraně díla a žádné prevenci vzniku škody, takové škody je nemožné pojistit. Pojištění má od svého počátku podmínku, že ke škodě došlo nečekaně.
 

Zajímavá jsou všechna pojištění pro unikátní předměty nebo například zajištění pojištění pro venkovní výstavu v parku, zajišťované pojištění přepravy unikátního obrazu nebo pojištění pro depozit specializovaný na umění.

Mohl byste popsat, co přesně dělat, když už ke krádeži hodnotného předmětu dojde? A jak se zachovat, když umění například zasáhne živelní pohroma? 

Když dojde ke krádeži (a to platí nejen pro umění) je potřeba přivolat policii. Platí to, co známe z filmů, že do místa co nejméně zasahujeme. V případě živelní pohromy je těžké radit, pokud jde škodu nějak zmenšit, měl by se o to člověk pokusit, třeba vynesením do patra v případě povodně, ale to lze jen v některých případech a například při rozsáhlém požáru už je pokoušet se o záchranu věcí téměř nemožné a životu nebezpečné.

Mohl byste zavzpomínat na tu nejvzácnější uměleckou sbírku, která se vám osobně dostala „pod ruce“, a jaká s tím byla spojena opatření? 

Každá sbírka je vzácná, některé především pro sběratele jiné i svou hodnotou, a tak k nim vždy přistupuji. Sbírka je vždy poklad a u soukromých sbírek často i láska. Nejraději mám staré rodinné sbírky, kdy je často k dílům ke slyšení i zajímavý příběh. Při pojišťování hodnotných sbírek nejraději přebírám veškeré informace osobně a snažím se vyhnout zasílání především citlivých informací poštou, ať už elektronickou nebo klasickou.

Společnost INSIA zprostředkovává specializované allriskové pojištění uměleckých předmětů AXA ART. Mohl byste popsat jeho principy a jeho přidanou hodnotu? 

Německá pojišťovna AXA ART, která se specializuje na pojištění umění, zajišťuje pojištění, které v INSIA exkluzivně přinášíme do Čech a na Slovensko. Mám to štěstí, že mohu pro sbírky soukromých sběratelů předkládat nabídky, kde je jediné smlouvě pojistný program, který je vymyšlený speciálně pro sběratele.

Pojištěním allrisk, které chrání proti všem rizikům, snad jen kromě několika nepojistitelných výjimek, to začíná. Pojištění je uzavíráno jen pro předměty ve sbírce, bez pojištění domácnosti, jak je u nás obvyklé, unikátní v tomto segmentu je, že hodnotu sbírky určuje sběratel, a to bez dokládání znaleckých posudků.

Pojištění má navíc rozšiřující limity a ujednání, a tak je sbírka pojištěna opravdu na co a kde si jen vzpomenete, a nejen současná sbírka, limit je i pro nové nákupy. Pojištění při přepravě, na výstavě, během restaurování atd.

Sbírátě umění a chcete mít jistotu, že bude Vaše sbírka umění v bezpečí? Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.

KONTAKTUJTE NÁS


Zdroj. Opojištění.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři