ÚvodBlogMůžete se v zahraničí spolehnout na kartičku pojištěnce? Mrkněte, na jakou péči máte nárok!
11. srpna 2022 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů
Během letních prázdnin vyráží spousta z nás na nejrůznější zahraniční dovolené. Ale málokdo z nás má přehled o tom, na jaké lékařské ošetření nám bude stačit kartička pojištěnce. Nebo to, jak požádat pojištovnu o proplacení výdajů za lékařský zákrok v zahraničí. Pojďme se na to společně podívat.
Předložení evropské kartičky pojištěnce slouží jako doklad o tom, že jste účastníci zdravotního pojištění v České republice, a zaručí vám nárok na akutní lékařské ošetření v rámci Evropské unie (EU). Dále také ve Švýcarsku, Islandu, Norsku, Velké Británii a Lichtenštejnsku.
V uvedených zemích by vás po předložení kartičky pojištěnce měli v naléhavých případech ošetřit tehdy, když se vydáte do zdravotnického zařízení, které je financováno z veřejných zdrojů.
Nezbytné lékařské ošetření by vám měli poskytnut ve všech zařízeních napojených na veřejné zdravotní pojištění. Veřejné zdravotní středisko po vás může žádat poplatky, doplatky a spoluúčast, ale jen ve stejné výši, jako od tamních pojištěnců. Proto je fajn přibalit si na zahraniční cestu o něco větší obnos peněz.
Při posuzování, zda se jedná o nezbytnou péči, se bere v potaz délka pobytu pojištěnce a jeho konkrétní zdravotní indispozice. Za nezbytnou péči se určitě nepovažují například preventivní lékařské prohlídky či estetické úpravy.
Zdravotní středisko musí poskytnout takové nezbytné ošetření, abyste nemuseli vycestovat do své země, kde jste účastníky na zdravotním pojištění.
Může se stát, že si od vás zdravotní středisko vyžádá za provedení nezbytného ošetření úhradu v hotovosti. V takovém případě si můžete o peníze následně zažádat u své zdravotní pojišťovny v ČR. Připravte se, že budete muset pojišťovně předložit doklad o zaplacení i lékařskou zprávu.
Jestliže budete požadovat proplatit zákrok dle zahraničních předpisů, může se náhrada částky prodloužit na několik měsíců. Pojišťovna totiž bude muset požádat zahraniční středisko o vyčíslení částky, která byla uhrazena na konkrétní lékařské ošetření z tamního veřejného pojištění. Vyplacená částka dle tamního tarifu ve většině případů bude mnohem vyšší, než kdybyste požadovali proplatit zákrok dle obvyklých českých cen.
Můžete si také zvolit druhou metodu, kdy je zákrok proplacen dle českých standardů. Výši částky stanoví revizní lékař na základě lékařské zprávy. Celý proces by měl proběhnout velmi rychle, nejpozději do 30 dnů by vám měla být léčba uhrazena. Ve většině případů půjde ale o nižší částku, než kdybyste požadovali proplacení dle zahraničních standardů. Pojišťovna při tomto postupu nebude hradit takové zákroky, které nejsou v ČR hrazené ze zdravotního pojištění.
V zemích, které nejsou členy Evropské unie nebo s nimi nemá ČR uzavřenou mezinárodní smlouvu, vám evropský průkaz pojištěnce bohužel nepomůže a zdravotní péči si budete muset uhradit z vlastní kapsy.
Jestli nechcete přemýšlet nad tím, jaké zákroky vám jsou v akutním režimu proplaceny zdravotní pojišťovnou, tak si sjednejte cestovní pojištění. To vám může ve výsledku ušetřit i několik desítek tisíc korun za případné nechtěné komplikace během vaší vysněné dovolené.
Chcete mít jistotu, že jste si vybrali správné cestovní pojištění? Tak nás neváhejte kontaktovat. Profesionálové ze sítě INSIA vám rádi poradí.
PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM
Zdroj: finance.cz