ÚvodBlogZa ošetření v Rakousku zaplatila 300 euro, pojišťovna ji proplatila jen část

Za ošetření v Rakousku zaplatila 300 euro, pojišťovna ji proplatila jen část

27. srpna 2020 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Za ošetření v Rakousku zaplatila 300 euro, pojišťovna ji proplatila jen část

Zranění na zahraniční dovolené se vám může prodražit. Své o tom ví i paní Lucie, která se zranila na kole, když se vracela z výletu v Rakousku. Nechala se ošetřit ve zdravotnickém zařízení, které nemělo smlouvu s místním systémem veřejného pojištění. Zdravotní pojišťovna ji pak v Česku proplatila pouze náklady za neodkladnou péči. A to ještě navíc jen do výše českých cen. Jak tomu předcházet?

Chybělo cestovní pojištění, i evropská kartička pojištěnce

 „V zatáčce mě předjíždělo auto. Neslyšela jsem ho a ve chvíli, kdy mě upozornilo klaksonem, jsem se lekla, zazmatkovala a z kola jsem sletěla,“ vzpomíná paní Lucie. Zranění nevypadala nikterak vážně, měla odřené koleno a naraženou pánev.

„Problém ale byl, že se mi točila hlava a viděla jsem rozmazaně. Proto mě řidič auta přesvědčil a odvezl na místní polikliniku na vyšetření,“ popisuje. Tam Lucii zdravotníci ošetřili odřeniny, zrentgenovali, dali prášek na bolest – a vystavili doklad na téměř 300 euro.

Ošetření uhradila hned na místě platební kartou, protože neměla uzavřené cestovní pojištění a dokonce u sebe neměla ani evropskou kartičku pojištěnce. Jenže ani ta by jí moc nepomohla.

Běh na dlouhou trať, zdaleka ne všechno proplaceno

Když se paní Lucie obrátila na svou zdravotní pojišťovnu, tak jí referentka vysvětlila, že se nechala ošetřit ve zdravotním zařízení, které není smluvně navázáno na tamní veřejný systém. Každý, kdo se tam nechá ošetřit, musí ošetření zaplatit z vlastní kapsy. Nakonec od referentky dostala alespoň radu, aby zažádala o refundaci vydaných nákladů, protože se jednalo o takzvanou neodkladnou zdravotní péči.

Ale i tak ale neměla paní Lucie ani zdaleka vyhráno, protože v takových případech pojišťovny většinou proplácí ošetření jen do té výše, kterou by za svého pojištěnce zaplatily na území ČR.

A přesně to se stalo i paní Lucii. Potom, co pojišťovně předložila originální doklad o zaplacení, lékařskou zprávu s doplněným českým překladem včetně všech zdravotnických výkonů, bylo zahájeno správní řízení o poskytnutí náhrady uhrazených nákladů. Po 2 měsících byla žádost vyřízena a zdravotní pojišťovna paní Lucii nakonec poslala na účet o 40 procent méně, než kolik za ošetření ve skutečnosti zaplatila.

Nezapomínejte na cestovní pojištění

Ať už jedete na dovolenou na delší dobu nebo jen jeden jediný den, nezapomínejte na cestovní pojištění. Když se vám něco stane, nebudete muset zjišťovat, zda je zdravotnické zařízení navázáno na veřejný systém pojištění či nikoliv a platit za ošetřovné na místě. Navíc můžete využít i asistenční služby v českém jazyce.

Myslete na to, abyste do smlouvy neudávali jako počátek splatnosti pojištění až den příjezdu, protože už samotná cesta je riziková. Nastavte limity a případné výluky tak, aby odpovídaly vašim plánovaným aktivitám v cizině.

Chystáte se do zahraničí a nejste si jisti, jaké cestovní pojištění zvolit? Kontaktujte nás, naši specialisté ze sítě INSIA vám rádi pomůžou!

 

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Zdroj: IDNES.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři