ÚvodBlogChystáte se letos na lyže nebo snowboard do Itálie? Pozor na povinnosti na sjezdovkách!

Chystáte se letos na lyže nebo snowboard do Itálie? Pozor na povinnosti na sjezdovkách!

6. ledna 2023 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů | Pojištění firem

Chystáte se letos na lyže nebo snowboard do Itálie? Pozor na povinnosti na sjezdovkách!

Víte, že se v Itálii loni v lednu změnil zákon, který stanovuje nová pravidla chování na sjezdovkách? Pokud chcete využívat italské sjezdovky v lyžařských střediscích, tak musíte mít povinně sjednáno pojištění občanskoprávní odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám.


Povinné pojištění odpovědnosti

Každý lyžař na sjezdovce musí mít od ledna 2022 platné pojištění, které kryje jeho občanskoprávní odpovědnost za škody nebo úrazy způsobené třetím osobám. Provozovatelé lyžařských areálů, s výjimkou těch vyhrazených pro běžecké lyžování, jsou povinni nabízet při zakoupení skipasu i toto pojištění. V případě, že pojištění mít nebudete, může vám kontrola napařit pokutu od 100 do 150 EUR, a navíc vám zabavit i skipas.

TIP: Pojištění nemusíte kupovat až u pokladny skiareálu. Můžete si jej předem sjednat, a v případě kontroly doložit. Můžete si jej uložit do mobilu, ale možná bude lepší, když si pojištění vytisknete a budete s sebou nosit složené v bundě. Papír jen tak nezamrzne a nevybije se mu baterka, když se vám to zrovna nejmíň hodí.

Podle nových pravidel se v případě kolize mezi lyžaři bude předpokládat (pokud se neprokáže opak), že každý z nich se stejnou měrou podílel na vzniku případné škody. To znamená, že u nehod na svazích, u kterých je těžké určit viníka, se přistupuje ke všem účastníkům jako ke spoluviníkům.

Zákaz lyžování pod vlivem alkoholu

Vyhláška výslovně zakazuje lyžování v opilosti v důsledku požití alkoholických nápojů a omamných a psychotropních látek. Mohou se provádět namátkové testy a v případě překročení hranice 0,5 gramu/litr alkoholu v krvi bude toto pokutováno vysokou pokutou v rozmezí od 250 do
1 000 EUR, při překročení 0,8 gramu/litr se pak jedná o trestný čin se všemi důsledky.

Pro osoby do 18 let je povinná přilba

Změněná vyhláška navíc posunuje hranici povinného nošení přilby ze čtrnácti na osmnáct let. Všichni milovníci alpského lyžování, snowboardingu a sáňkování, kterým ještě nebylo 18 let, tak musí nosit ochrannou přilbu. Ta bude muset vyhovovat všem technickým požadavkům obsaženým v normě UNI EN 1077:2008 a mít jasné značení CE. Pokuta za nesplnění povinnosti je 100 až 150 EUR.

Pojedete autem? Nezapomeňte na aplikaci AutoMobil

Pokud do Itálie pojedete autem, tak určitě doporučujeme před cestou nainstalovat mobilní aplikaci AutoMobil. Můžete si do ní nahrát libovolné dokumenty a doklady, třeba to pojištění na sjezdovky. Navíc vám poradí, jak správně postupovat při řešení srážky či nehody. Také usnadní nákup a správu elektronické dálniční známky.  Co vše aplikace umí si můžete přečíst zde. Aplikace je zdarma a k dispozici pro Android i iOS.

google-play-badgeapp-store_cz-01

Chystáte se na lyžovačku do zahraničí a chcete mít jistotu, že máte správně nastavené pojištění? Kontaktujte nás, specialisté z makléřské sítě INSIA vám rádi pomohou.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři