ÚvodBlogPůjčka na vánoční dárky může skončit návštěvou exekutora

Půjčka na vánoční dárky může skončit návštěvou exekutora

22. listopadu 2019 | Rubriky: Blog | Pojištění občanů

Půjčka na vánoční dárky může skončit návštěvou exekutora

Snaha udělat svým blízkým na Vánoce radost za každou cenu, se může hrubě nevyplatit. I přesto, že finanční experti každý rok před vánočními půjčkami varují, stále se najde dost lidí, kteří se nevýhodně zadluží. Víte, proč a na co si lidé nejčastěji půjčují?

pruzkumdarky1

Finanční rezerva? Žádná...

Z průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že nejčastějším důvodem, proč si lidé půjčují na vánoční dárky, je nedostatečná finanční rezerva. Hned v závěsu je přechodný výpadek příjmů, například kvůli ztrátě zaměstnání.

Dvě třetiny lidí si na Vánoce dokonce půjčili vícekrát než jednou. Každý šestý až sedmý člověk se dostal do potíží splácením vánočních půjček. Přitom si lidé nepůjčují žádné závratné částky, často jde o sumu kolem pěti tisíc korun.

Na dárky si nejčastěji půjčují lidé, jejichž rozpočty jsou už tak velmi napjaté, takže stačí málo k tomu, aby se rodina dostala do existenčních problémů.

Téměř dvě pětiny lidí, kteří si půjčují na vánoční dárky, má střední vzdělání bez maturity, 11 procent dosáhlo pouze základního vzdělání a téměř 15 procent má vysokoškolské vzdělání.

Na co se nejčastěji půjčuje?

Za půjčené peníze lidé pod stromeček nejčastěji nadělují elektroniku, vybavení pro domácnost, dále pak hračky, oblečení a kosmetiku.

Pozor na kolotoč splátek

K čemu vám bude, že letošní půjčkou uděláte svým blízkým radost pod stromečkem, když vás příští rok dostane do úzkých? Myslete na budoucnost a dávejte si pozor, aby vás jedna neuvážená půjčka nedostala do kolotoče nesplatitelných dluhů. V nejhorších případech může i ta nejlépe zamýšlená půjčka skončit návštěvou exekutora.

Když to bez půjčky nejde

V první řadě zvažte, zda půjčku opravdu nezbytně potřebujete. Zboří se svět, když si nepůjčíte? Budete mít na splácení dostatek peněz? V žádném případě neberte první půjčku, kterou uvidíte. Pečlivě porovnejte nabídky jednotlivých půjček a vyberte tu nejlepší. Spočítejte si výši splátky, půjčky i celkovou sumu, kterou zaplatíte. A hlavně si pozorně přečtěte smlouvy a na všechny nejasnosti se informujte.

Co dělat, abyste si nemuseli půjčovat na dárky?

Máte často hluboko do kapsy a nevíte, jak se z toho začarovaného kruhu dostat? Změňte to! Mrkněte se na pár tipů, jak lépe hospodařit s penězi a udělejte si jednou provždy pořádek ve vašich financích.

Chcete mít pořádek ve svých financích, ale nevíte jak na to? Naši specialisté ze sítě INSIA vám rádi pomůžou, neváhejte nás kontaktovat.

KONTAKTUJTE NÁS


Zdroj: novinky.cz
novinky

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Žhavé novinky ze světa pojištění

ibnlnor

Užitečný adresář pojišťoven

  pojistovny banner web

Naši partneři